Årets DÄK-Katt 2004

 

Långhår Vuxen

1. IC IDP*Källtorpet’s Stephen 185 (3) PER ns Ägare: Lena Fritz

2. EC S*Arapaho’s Felicia 130 (3) PER ns 11 Ägare: Yvonne Frid & Torleif Gustavsson

 

 

Långhår Veteran

1. EP Yamacatos Diamond Dust 180 (3) PER ns 12 Ägare: Yvonne Frid & Torleif Gustavsson

Semilånghår Vuxen

1. GIC SW’03 S*Sannafjället’s Flinga
200 (3)
NFO n 09 24 Ägare: Sylvia Erikérs

2. GIC S*Centauri’s Sagarmatha 8848 195 (3) SBI c Ägare: Katarina Rydin

3. EC S*Tinywinys Umma Gumma Gullefjun 190 (3) SBI n Ägare: Katarina Rydin

4. GIC (N) Almighty Scotch Corner 180 (3) 280 (5) SBI n Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

5. EC S*Wildwood’s Virus 180 (3) 260 (5) NFO ns 09 24 Ägare: Pia Hårdén

6. Ch S*Ma’ha Gita Unique 180 (3) 240 (5) SBI n Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

7. EC SW’01’ S*Wildwood´s Thomas O’Malley 160 (3) NFO ns Ägare: Birgitta Erikérs

8. S*Bustassen’s Grynet 150 (3) NFO n 09 23 Ägare: Carina Berntsson

9. IC S*Amazawi’s Apollo 130 (3) 190 (5) NFO ns 22 Ägare: Ramona Stenborg & Björn Jonsson

9. Ch S*Wildwood’s Wrangler 130 (3) 190 (5) NFO n 09 23 Ägare: Niclas Hansson

11. S*Sjumilaskogens Nala 100(3) 160 (5) SBI n Ägare: Maria Bäcklund

11. Ch S*Wildwood’s Xtra 100 (3) 160 (5) NFO n 09 22 Ägare: Ulrika Andersson

13. IC S*Wildwood’s Xena 90 (3) NFO n Ägare: Pia Hårdén

14. Ch S*Tailor Hill’s Yana 85 (3) NFO n 09 24 Ägare: Pia Hårdén

15. S*Lothloriens Indis 80 (3) NFO n 24 Ägare: Ramona Stenborg & Björn Jonsson

Semilånghår Ungdjur/Junior

1. S*Engelkattens Hot Lips 190 (3) 310 (5) SBI c Ägare: Madeleine Rydin

2. S*Dalkullan Tazzeman 190 (3) 270 (5) NFO a 09 Ägare: Maria Karlsson

3. S*Umber Pearls Fairytale 170 (3) SBI c 21 Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

4. S*Swingcat’s Dippi Day 140 (3) NFO n 24 Ägare: Eva Winqvist

5. S*Bustassen’s Atlas 135 (3) NFO n 09 Ägare: Ann-Marie von Zeipel

6. S*Ma’ha Gita Zugarcandy 120 (3) 180 (5) SBI n 21 Ägare: Maria Bäcklund

7. S*Zippycat’s Ingo 120 (3) TUA w Ägare: Sandra-Adelina Olofsson

8. S*Tailor Hill’s Breaking the Rules 115 (3) NFO n 09 22 Ägare: Anneli Andersson

9. S*Tailor Hill’s Angel of Mercy 95 (3) NFO ns 09 24 Ägare: Pia Hårdén

9. S*Tailor Hill’s Call of the Wild 95 (3) NFO a 09 24 Ägare: Anneli Andersson

Semilånghår Kastrat

1. IP & IC S*Ma’ha Gita Look a Like Fancy 195 (3) SBI n 21 Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

2. IP & EC S*Grazette’s UFO 190 (3) 310 (5) SBI n Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

3. GIP & EC S*Centauri’s Love Me Two Times 190 (3) 250 (5) SBI a 21 Ägare: Katarina Rydin

4. Pr S*Dalkullan’s RinTinTin 135 (3) NFO n 09 22 Ägare: Linda Östh

Foto: Peter Sandell 5. IP S*Dalkullan’s Orkan 125 (3) NFO n 09 22 Ägare: Maria Karlsson

6. S*Tailor Hill’s Iole 115 (3) NFO ny 09 24 Ägare: Pia Hårdén

Semilånghår Avelshane

1. EC S*Wildwood´s Virus 37,8 (3) NFO ns 09 24 Ägare: Pia Hårdén

Semilånghår Uppfödning

1. S*Dalkullans 31,7 (3) NFO Ägare: Ewa Jansson

Semilånghår Veteran

1. IP & EC S*Grazette’s UFO 210 (3) SBI n Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

2. IP & GIC S*Wildwood’s Imer 200 (3) NFO ay 24 Ägare: Ulrika Andersson

 

Korthår Vuxen

1. EC S*Deerhunters Igor 210 (3) BUR d Ägare: Ulrika Hjort

2. GIC S*Deerhunters Imse 90 (3) BUR b Ägare: Ulrika Hjort

Korthår Kastrat

1. Pr & Ch S*Popokis’s Brown Felicia 185 (3) BUR n Ägare: Maria Andersson

2. GIP & Ch S*Quasimodo’s Fáthima La Creme 155 (3) BUR e Ägare: Swea Westberg

Korthår Senior

1. Pr & Ch S*Popokis’s Brown Felicia 210 (3) BUR n Ägare: Maria Andersson

Siam/Oriental Vuxen

1. Ch S*Jackpott’s Chocolate Muffins Myra 155 (3) ORI b Ägare: Maria Öhlin

2. IC S*Oano Tomb Raider
125(3)
SIA b Ägare: Maria Öhlin

Siam/Oriental Ungdjur/Junior

1. S*Jackpott’s Chocolate Muffins Myra 160 (3) ORI b Ägare: Maria Öhlin

Huskatt

1. Micke 140 (3) 200 (5) HSH d 09 24 Ägare: Maria Eriksson & Peter Sandell

1. Rutger 140 (3) 200 (5) HSH n 09 22 Ägare: Maria Eriksson & Peter Sandell