Årets DÄK-katt 2007

 

Långhår Vuxen

1. GIC S*Amors Troll Eddie Murphy
210 (3) 350 (5)
EXO n
Ägare: Jeanette Östby

2. EC IDP*Källtorpet’s Stephen, DSM
210 (3) 300 (5)
PER ns
Ägare: Lena Fritz

 

Långhår Ungdjur/Junior

1. S*Meibel’s GoldDigger 4 BeautyAngels
130 (3) 190 (5)
PER e 02
Ägare: Linda Hagberg

2. S*Källtorpet’s Just Like Daddy
90 (3)
PER ns 24 62
Ägare: Lena Fritz

 

Långhår Kastrat

1. IP IDP*Källtorpet’s Sita
180 (3)
PER f
Ägare: Lena Fritz

 

Långhår Senior

1. IP IDP*Källtorpet’s Sita
210 (3)
PER f
Ägare: Lena Fritz

 

Semilånghår Vuxen

1. Ch S*Harley Honey’s Night Rod, JW
210 (3) 310 (5)
NFO n 03 24
Ägare: Maja Karlsson & Ewa Jansson

2. EC S*Raus Höjdens Mister Jackpot
200 (3) 320 (5)
SBI n
Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

3. EC S*Ma’ha Gita Unique
190 (3) 310 (5)
SBI n
Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

3. EC S*Räserråttans Gunnar
190 (3) 310 (5)
NFO n 09
Ägare: Carina Berntsson

5. IC S*Wildwood’s Bambi
180 (3) 270 (5)
NFO n 03 24
Ägare: Karin & Peter Svens

6. EC S*Wildwood’s Wrangler
180 (3) 240 (5)
NFO n 09 23
Ägare: Susanne Hansson

7. Pr & Ch S*Sjumilaskogens King Louie
170 (3)
SBI n 21
Ägare: Helene Sörhäll

8. GIC S*Wildwood’s Xtra
160 (3) 220 (5)
NFO n 09 22
Ägare: Ulrika Andersson

9. IC S*Kattbossens Elsa
160 (3) 190 (4)
NFO d 22
Ägare: Eva Ahlström

10. GIC S*Tassajara’s Tigra
150 (3) 210 (5)
NFO ns 03 24
Ägare: Greta Grönberg

10. IC S*Rumpetrollets othello
150 (3) 210 (5)
NFO d 09 23
Ägare: Åsa Larsson

12. Pr & Ch S*Ma’ha Gita Good Luck Charm
150 (3)
SBI a 21
Ägare: Ingrid Sörhäll

13. IC S*Sannafjället’s Knockout
140 (3) 200 (5)
NFO n
Ägare: Ann-Christine Westlund

14. IC S*Wildwood’s Blomma
130 (3) 190 (5)
NFO ns 24
Ägare: Anna-Karin Jobs-Arnberg

14. IC S*Klintgården’s Chagall
130 (3) 190 (5)
SIB n 23
Ägare: Anneli Munther

16. Ch S*Sannafjället’s Karma
130 (3) 155 (4)
NFO n 09 24
Ägare: Cristin Sandström & Fredrik Persson

17. GIC S*Umber Pearls Fairytale
130 (3)
SBI c 21
Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

18. IC S*Zygot’s U-Manek
120 (3) 180(5)
NFO n 24
Ägare: Pia Hårdén

19. Ch Sybo’s Gersimi
100 (3)
MCO f 09 22
Ägare: Lisa Warfvinge

20. Pr & Ch Sybo’s Hnoss
90 (3) 145 (5)
MCO f 09 22
Ägare: Birgitta Nordqvist

 

Semilånghår Ungdjur/Junior

1. S*Harley Honey’s Night Rod, JW
210 (3) 350 (5)
NFO n 03 24
Ägare: Maja Karlsson & Ewa Jansson

2. S*Tassajara’s Mr Heineken
190 (3) 290 (5)
NFO n 03
Ägare: Cristin Sandström & Fredrik Persson

2. S*Aristo Limaz Kippa De Ville
190 (3) 290 (5)
NFO n 22
Ägare: Malin Folkerud

4. S*Wildwood’s Chopper
190 (3) 270(5)
NFO a 03
Ägare: Tanja Ellbom

5. S*Wildwood’s Charger
180 (3) 300 (5)
NFO a 03 22
Ägare: Ulrika Andersson

6. S*Zygot’s U-manek
160 (3) 220(5)
NFO n 24
Ägare: Pia Hårdén

7. S*Wildwood’s Cargo
150 (3) 200 (5)
NFO n 09 24
Ägare: Ida Sundberg

8. S*Älvnäs Ziva
120 (3) 180 (5)
SIB g 23
Ägare: Ulrika Johansson

9. IDP Ekekattens Lasse
120 (3) 170 (5)
MCO n 09 22
Ägare: Eva & Per Lövgren

10. Sybo’s Blue Ice
120 (3)
MCO a 09 23
Ägare: Lisa Warfvinge

11. S*Just Catnaps Fabienne
115 (3)
NFO n 02 21
Ägare: Anita Mikkonen

12. S*Ayamara’s Chiquita
95 (3) 120 (4)
NFO ns 09 24
Ägare: Ingela Sahlqvist

13. Dusty Coons Arizona
90 (3) 150 (5)
MCO n 22
Ägare: Birgitta Nordqvist

14. S*Maollich´s Felikz Bluesteel Boy
90 (3)
SIB as 09
Ägare: Ulrika Johansson

15. S*Ayamara’s Cornelia
75 (3)
NFO ns 09 24
Ägare: Nina Arvidsson

 

Semilånghår Kastrat

1. GIP & IC S*Sjumilaskogens Snövit
210 (3) 330 (5)
SBI c
Ägare: Elisabeth Ernberg

1. IC S*Ma’ha Gita Always on my Mind
210 (3) 330 (5)
SBI n 21
Ägare: Marie Karlsson

3. IP & EC S*Tinywinys Umma Gumma Gullefjun
210 (3) 270 (4)
SBI n
Ägare: Katarina Rydin

4. IP & EC S*Wildwood’s Virus, DM
180 (3) 300 (5)
NFO ns 09 24
Ägare: Pia Hårdén

5. IP & Ch S*Wildwood’s Avocado
180 (3) 280 (5)
NFO a 02 21
Ägare:Karin & Peter Svens

6. GIP S*Sannafjället’s Guldus
180 (3) 270 (5)
NFO nt 09 24
Ägare: Cristin Sandström & Fredrik Persson

7. IP & EC S*Dalkullan’s Tazzeman
180 (3) 240 (5)
NFO a 09
Ägare: Maja Karlsson

8. Pr & Ch S*Sjumilaskogens King Louie
170 (3) 200 (4)
SBI n 21
Ägare: Helene Sörhäll

9. IP S*Kattbossens Edgar
150 (3) 210 (5)
NFO a 22
Ägare: Eva Ahlström

9. Pr S*Tailor Hill’s Juno
150 (3) 210 (5)
NFO f 09 23
Ägare: Pia Hårdén

9. IP & Ch S*Lothloriens Indis
150 (3) 210 (5)
NFO n 24
Ägare: Ramona Stenborg & Björn Jonsson

12. Pr & Ch S*Wildwood’s Zlatan
140 (3) 170 (4)
NFO a 24
Ägare: Susanne Hansson

13. IP & Ch S*Ayamara’s Bacardi
130 (3) 190 (5)
NFO as 22
Ägare: Linda Tallbo & Mattias Hedberg

14. Pr Saladamms Smirnoff
120 (3) 180 (5)
MCO n 22
Ägare: Eva & Per Lövgren

14. Pr & Ch Sybo’s Hnoss
120 (3) 180 (5)
MCO f 09 22
Ägare: Birgitta Nordqvist

14. Pr Rökattens Big Bree
120 (3) 180 (5)
MCO
Ägare: Birgitta Nordqvist

17. IC S*Klintgården’s Chagall
120 (3) 150 (4)
SIB n 23
Ägare: Anneli Munther

17. Pr & Ch S*Ma’ha Gita Good Luck Charm
120 (3) 150 (4)
SBI a 21
Ägare: Ingrid Sörhäll

19. Pr IDP Ekekattens Lasse
90 (3)
MCO n 09 22
Ägare: Eva & Per Lövgren

 

Semilånghår Avelshane

1. EC S*Raus Höjdens Mister Jackpot
56,7 (3)
SBI n
Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

2. EC S*Wildwood’s Wrangler
37,8 (3)
NFO n 09 23
Ägare: Susanne Hansson

 

Semilånghår Avelshona

1. SW’03 EC S*Sannafjället’s Flinga
61,1 (3)
NFO n 09 24
Ägare: Sylvia Erikérs

2. EC S*Ma’ha Gita Unique
50 (3)
SBI n
Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

 

Semilånghår Uppfödning

1. S*WILDWOOD’S NFO
60 (3)
Ägare: Sylvia Erikérs

2. S*MA’HA GITA SBI
54,7 (3)
Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

 

Semilånghår Veteran

1. EP & EC S*Grazette’s UFO
210 (3)
SBI n
Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

 

Semilånghår Senior

1. Pr S*Tailor Hill’s Juno
170(3)
NFO f 09 23
Ägare: Pia Hårdén

 

Korthår Vuxen

1. Ch Paranor’s Mina Creel
100 (3) 130 (4)
BRI a
Ägare: Maria Thörnqvist

2. Ch S*Jolly Rogers Diamond and Rust
90 (3) 150 (5)
DRX b 03
Ägare: Emma Mattsson

 

Korthår Ungdjur/Junior

1. S*Jolly Rogers Diamond and Rust
120 (3)
DRX b 03
Ägare: Emma Mattsson

2. S*Bonneas Cleopatra
100 (3) 130 (4)
DRX a 01 21
Ägare: Emma Mattsson

3. (N) Saga Rose’s Felix
90 (3) 150 (5)
BUR a
Ägare: Swea Westberg & Ragnar Holmqvist

 

Korthår Kastrat

1. EP & Ch S*Quasimodo’s Fathima La Creme
180 (3) 240 (5)
BUR e
Ägare: Swea Westberg

2. Pr & EC Tarzan
160 (3) 190 (4)
OCI b 24
Ägare: Maria Thörnqvist

 

Korthår Senior

1. EP & Ch S*Quasimodo’s Fathima La Creme
210 (3)
BUR e
Ägare: Swea Westberg

 

Siam/Oriental Vuxen

1. EC S*Nonimonos Thunder Underground, JW
210 (3) 340 (5)
OSH n 24
Ägare: Maria Öhlin

2. Ch S*Tuskulums Sputnik Spanare
180 (3)
SIA n
Ägare: Ylva Nordström

 

Siam/Oriental Kastrat

1. GIP S*Mockfjärdingens Dazzling Diesel, JW
210 (3) 350 (5)
SIA n
Ägare: Jennie Fillman

2. GIP S*Mockfjärdingens Amazing Ada
210 (3) 310 (5)
SIA n
Ägare: Christina Eriksson

 

Huskatt

1. Kenta
200 (3) 300 (5)
HUS as 09 23
Ägare: Jennie Forslund