Medlemsmöte & After Show på Birka Cruises 23/11

Även i år hålls Dalälvskattens medlemsmöte och after show på en kryssning med Birka Cruises lördag den 23/11.

Båten avgår kl. 17.00, åter i Stockholm kl. 14.00 den 24/11.

Klubben bjuder alla medlemmar som arbetade heldag på årets utställning. Övriga medlemmar erbjuds subventionerat pris och betalar endast 500:-/person.

I resan ingår:

  • Del i 2-bäddshytt utan fönster
  • Julbord kl. 17.30 inkl. öl/vin/läsk
  • Frukost
  • Medlemsmöte och utvärdering av årets utställning på förmiddagen den 24/11
  • Bussanslutning tur och retur

Det går naturligtvis bra att bo 3 eller 4 personer i hytten om man skulle vilja det.
Vill man däremot bo själv eller ha fönsterhytt tillkommer en extra kostnad.

Tillägg för enkelhytt utan fönster: 200:-/person
Tillägg för 2-bäddshytt med fönster: 200:-/person
Tillägg för enkelhytt med fönster: 520:-/person

Busstider

Busstider
Avgång
Cirkatid
hemkomst
08.45 Orsa Siljan Buss
09.05 Mora Resecentrum gate 5
09.35 Rättvik Resecentrum
10.25 Falun Resecentrum hpl 1
10.50 Borlänge Resecentrum gate 8
11.20 Säter Busstation
11.40 Hedemora Gussarvsgatan/Hemköp
Avesta Rast
12.40 Avesta Busstation
13.20 Sala Resecentrum
13.40 Heby Värdshuset
14.20 Enköping Resecentrum hpl B1
15.55 Birka Terminalen
21.10
20.50
20.20
19.30
19.05
18.35
18.25
—-
17.25
16.50
16.30
15.55
14.30

Bussanslutning från andra län kan finnas enligt Birkas ordinarie tidtabell.

Anmälan

Anmälan görs till Malin Folkerud helst via mail malin@dalalvskatten.se och eventuell betalning görs i samband med anmälan till klubbens pg 478 65 51-4 eller via swish 123 554 72 11. Uppge Medlemsmöte på betalningen.

Anmälan är bindande och avbokning kan endast ske mot läkarintyg.

Så prata ihop dig med dina klubbkompisar och anmäl er senast 11/10!

I anmälan behöver jag för- och efternamn, födelseår-månad-dag, medlemsnummer om man är medlem i Birka Club, varifrån man vill åka buss samt vilka som ska dela hytt.
Det går även bra att skriva att man vill dela hytt även om man bara anmäler sig själv. Då parar jag ihop er 2 och 2 och du får dela hytt med en klubbmedlem av samma kön.

Vid frågor är ni välkomna att kontakta Malin, 070-2028625 eller mail.

Sibirisk katt – SE*Toftatassens

Födda: 2019-07-15
e. SE*Island Branch’s Jackson SIB e 24
u. S*Solsibs Lucy Mozarova SIB d 02 21 64

Hona – Toftatassens Vaiana SIB e 09 23
Hona – Toftatassens Ariel SIB d 09 23
Hona – Toftatassens Bianca SIB e 02 23
Hane – Toftatassens Bambi SIB e 09 23
Hane – Toftatassens Stitch SIB d 09 23

Underbara gosiga och sociala sibiriska kattungar finns i Sundborn.
Båda föräldrarna är också mysiga härliga katter som fått fina omdömen på utställning. Båda scannande för PKD och HCM med fina resultat.
Kattungarna säljs främst till sällskap och eventuellt utställning. Säljs enligt SVERAKS rekommendationer.

För mer information och bilder se Instagram: toftatassens_sibiriska_katter eller kontakta oss via epost; veronicasegersvahn@hotmail.com

Veronica Segersvahn
Tel: 072-7347461
Mail: veronicasegersvahn@hotmail.com
Hemsida: Intagram: toftatassens_sibiriska_katter

Annons upplagd 2019-08-22

Dalälvskattens 52:e & 53:e internationella utställning

28 & 29 september 2019, 2-certutställning
Borlänge Badmintonhall, Borlänge

Här är domarfördelningen

Inbjudan som PDF

Anmälningstid: 29 juli – 16 augusti 2019

Cristiano Frederico Sandon har fått förhinder och kommer att ersätts av Alessandro Ghibaudo

Inbjudna domare
Reservation för ändringar
Glenn Sjöbom, SE – Allround
Luigi Comorio, IT – Allround
Eric Reijers, CZ Allround
Fabio Brambilla, IT -Allround
Aliosha Romero, IS – B, 2, 3, 4
Hannah Jensen, SE – 1, 2
Åsa Carnbrand, SE 1, 2
Zvezdan Memedov, SE – 1, 2
Cristiano Frederico Sandon, IT – 1, 2
ersätts av Alessandro Ghibaudo
Marcin Biernaczyk, PL 3, 4
Ulrika Eriksson, SE 3, 4

Logi:
Uppge bokningskod: Dalälvskatten

Hotell Scandic Borlänge: borlange@scandichotels.com

Hotell Best Western Gustaf Wasa: 0243-21 74 00

För frågor och bokning av husvagn/bilplats, kontakta Lars Hammar. 070-225 09 01, lars@dalalvskatten.se

Upplysningar Ring ej efter 21.00
Kristina Kjell, Kassör, anmälningar
070-582 58 14 kristina@dalalvskatten.se
Ewa Jansson, Sekretariat
070-749 31 97, ewa@dalalvskatten.se
Maja Karlsson, Allmänt
070-542 69 07, maja@dalalvskatten.se
Lars Hammar, Monter, allmänt
070-225 09 01, lars@dalalvskatten.se


Årets DÄK-katt 2018

Bästa vuxna hane

SC Dainese Sharm Ori, JW

OSH n
190 (3) 250 (5)
Ägare. Maria Öhlin 


Bästa vuxna hona

S*Javeliner’s Braigh Uige

BSH g
210 (3) 350 (5)
Ägare: Eta Kvarnbergs


Bästa ungdjur/junior

CH SE*Lisselbackens Giovanni, JW

NFO n 09 24
210 (3) 350 (5)
Ägare: Helena Widenby

IC S*Vientos Flat out Fabolous, JW

NFO d 03
210 (3) 350 (5)
Ägare: Maja Karlsson

S*Dalkullans Krumelur

NFO n 09 24
210 (3) 350 (5)
Ägare: Alva & Lotta Lokasaari

CH IT*Silverdust Coco Chanel JW

SRL h 03
210 (3) 350 (5
Ägare: Lisa Karlsson

S*Onsängens Gold Fever JW

BSH e 24
210 (3) 350 (5)
Ägare: Eta Kvarnbergs


Bästa kastrat hane

GIP S*Luna Fortuna Figlio della Luna

NFO w 61
190 (3) 310 (5)
Ägare: Jaana Kiekara & Anders Blomqvist


 Bästa kastrat hona

GIP SC S*Räserråttans Greta, JW DSM DVM

NFO f 24
210 (3) 350 (5)
Ägare Ann-Kristin Bäcklund


Bästa senior

GIP SC S*Räserråttans Greta, JW DSM DVM

NFO f 24
210 (3)
Ägare Ann-Kristin Bäcklund


Bästa Avelshane

SC Dainese Sharm Ori, JW

OSH n
42,22 poäng
Ägare. Maria Öhlin


Bästa Avelshona

S*Moramyran’s Vinges Chanel, JW

OSH c 24
28,87 poäng
Ägare: Maria Öhlin

Bästa uppfödning

S*Dalkullan

64,00 poäng
Ewa Jansson, Maja Karlsson, Ann-Kristin Bäcklund


Kategori 1

Vuxen hona

1. CH SE*Närsrosen’s Alva

SBI b
90 (3) 150 (5)
Ägare: Helene Borg

Foto saknas             

1. CH SE*Närsrosen’s Bea

SBI a 21
90 (3) 150 (5)
Ägare: Helene Borg

Foto saknas             


Ungdjur/Junior

1. Skogshöjdens Andante

SBI n 21
210 (3) 330 (5)
Ägare: Marie Karlsson

2. Hugo Azure Eye’s*PL

RAG n 03
210 (3) 300 (5)
Ägare: Anna-Karin Strand

3. S*Dixie Chicks Finurliga Freya

SBI n
190 (3) 270 (5)
Ägare: Marie Karlsson

Kastrat hona

1. S*Yamanis Wilma

RAG f 03 21
90 (3) 150 (5)
Ägare: Malin Bäckebo

Senior

1. S*Yamanis Wilma

RAG f 03 21
180 (3)
Ägare: Malin Bäckebo


Kategori 2

 Vuxen hane

1. IC S*Vientos Flat out Fabolous, JW
NFO d 03

180 (3) 240 (5)
Ägare: Maja Karlsson

2. CH SE*Lisselbackens Giovanni, JW
NFO n 09 24

160 (3) 220 (5)
Ägare: Helena Widenb

3. CH S*Little L’s Kilimanjaro
NFO n 09 24

150 (3) 205 (5)
Ägare: Gabrielle Hermelin

4. IC S*Mustela’s Asterion
NFO e 24

130 (3) 190 (5)
Ägare: Gabrielle Hermelin

5. IC HU*MyCat Bel Ami
MCO as

120 (3) 200 (5)
Ägare: Marie Arnesson Lundberg


Vuxen hona

1. S*Dalkullans E.T.

NFO g 09 24
210 (3) 330 (5)
Ägare: Ewa Jansson

2. GIC S*Dalkullans Diva D, DVM
NFO n 24

160 (3)
Ägare Ann-Kristin Bäcklund

2. SE*Snow Buddies Tulipa Fancy Frils

SIB f 09 23
160 (3)
Ägare: Ann-Christine Stenberg

3. IC S*Lothloriens Thintin

NFO ns 22
150 (3) 210 (5)
Ägare: Birgitta Ramstedt

4. CH SE*Lisselbackens Grace

NFO gs 09 24
130 (3) 160 (4)
Ägare: Helena Widenby

5. CH S*Mustela’s Esprit
NFO d 24

120 (3) 150 (4)
Ägare: Gabrielle Hermelin

6. GIC S*Toemas Cissi

NFO n 24
90 (3)
Ägare: Eva Ahlström

Ungdjur/Junior

1. CH SE*Lisselbackens Giovanni, JW

NFO n 09 24
210 (3) 350 (5)
Ägare: Helena Widenby

1. IC S*Vientos Flat out Fabolous, JW

NFO d 03
210 (3) 350 (5)
Ägare: Maja Karlsson

1. S*Dalkullans Krumelur

NFO n 09 24
210 (3) 350 (5)
Ägare: Alva & Lotta Lokasaari

2. SE*Snow Buddies Tulipa Fancy Frils

SIB f 09 23
210 (3) 250 (4)
Ägare: Ann-Christine Stenberg

3. CH SE*Lisselbackens Grace

NFO gs 09 24
200 (3) 320 (5)
Ägare: Helena Widenby

4. S*Dalkullans Jamazon

NFO ns 22
200 (3) 290 (5)
Ägare: Lena Axelsson

5. S*Dalkullans Jalla Jalla

NFO es 09 22
120 (3) 150 (4)
Ägare Ann-Kristin Bäcklund

6. CH S*Mustela’s Esprit

NFO d 24
120 (3)
Ägare: Gabrielle Hermelin

Kastrat hane

1. GIP S*Luna Fortuna Figlio della Luna

NFO w 61
190 (3) 310 (5)
Ägare: Jaana Kiekara & Anders Blomqvist

2. IP S*Luna Fortuna Nightshadow

NFO ns 09
180 (3) 280 (5)
Ägare: Jaana Kiekara & Anders Blomqvist

Kastrat hona

1. GIP SC S*Räserråttans Greta, JW DSM DVM

NFO f 24
210 (3) 350 (5)
Ägare Ann-Kristin Bäcklund

2. GIP IC SE*Azalea’s Athena

NFO f 03 22
190 (3) 250 (5)
Ägare: Eva Ahlström

Senior

1. GP SC S*Räserråttans Greta, JW DSM DVM

NFO f 24
210 (3)
Ägare Ann-Kristin Bäcklund

Uppfödning

1. S*Dalkullans

64,00 poäng
Ewa Jansson, Maja Karlsson, Ann-Kristin Bäcklund


Kategori 3

Vuxen Hona

1. S*Javeliner’s Braigh Uige

BSH g
210 (3) 350 (5)
Ägare: Eta Kvarnbergs

2. CH IT*Silverdust Coco Chanel JW

SRL h 03
120 (3)
Ägare: Lisa Karlsson

3. S*Silverblommans Lady of Chalott

EUR f22
90 (3) 150 (5)
Ägare: Malin Bäckebo

Ungdjur/junior

1. CH IT*Silverdust Coco Chanel JW

SRL h 03
210 (3) 350 (5)
Ägare: Lisa Karlsson

1. S*Onsängens Gold Fever JW


BSH e 24
210 (3) 350 (5)
Ägare: Eta Kvarnbergs


Kategori 4

Vuxen Hane

1.SC Dainese Sharm Ori JW

OSH n
190 (3) 250 (5)
Ägare. Maria Öhlin 

2. SC S*Limericks Wizard JW DSM

OSH n 24
180 (3) 300 (5)
Ägare: Maria Öhlin

3. S*Moramyran’s Maximus

OSH a
120 (3) 180 (5)
Ägare: Maria Öhlin

Vuxen Hona

1. S*Moramyran’s Vinges Chanel, JW

OSH c 24
120 (3) 150 (4)
Ägare: Maria Öhlin

Ungdjur/Junior

1. S*Moramyran’s Maximus

OSH a
180 (3) 300 (5)
Ägare: Maria Öhlin

2. S*Moramyran’s Cudas Astrid

OSH a 24
150 (3) 210 (5)
Ägare: Maria Öhlin

3. Muscat Phanagoria

DRX os 22
120 (3) 180 (5)
Ägare: Kristina Kjell & Linda Nielsen

Kastrat hane

1. IP SE*Ronja Mi’s Extremt Eggande Edgar

DRX c 02 64
120 (3) 180 (5)
Ägare: Hanna Brobäck

cof

1. IP CH Fennecs Sundance Kid

DRX e 09 32
120 (3) 180 (5)
Ägare: Hanna Brobäck

2. SP S*Moramyran’s Challenger

OSH n
120 (3)
Ägare. Maria Öhlin

2. SE*Naked 4 u Lillebror hugo

SPH a 03
120 (3)
Ägare. Johanna Grannas

 Avelshane

1.SC Dainese Sharm Ori JW

OSH n
42,22 poäng
Ägare. Maria Öhlin 

Avelshona

1. S*Moramyran’s Vinges Chanel, JW

OSH c 24
28,87 poäng
Ägare: Maria Öhlin

Uppfödning

1. S*Moramyran’s

30,67 poäng
Maria Öhlin