Årets DÄK-katter 2019

Årets DÄK-katt och Bästa vuxna hane

1:a samtliga kategorier

GIC S*Pax´Kaligula

NFO ns 02 21 62
252p
Ägare: Matilda Risander


Bästa vuxna hona

GIC S*Lothloriens Thintin

NFO ns 22
144p
Ägare: Birgitta Ramstedt



Bästa ungdjur/junior

IC SE*Birmatösen’s Maia JW

Rag n03
200p
Ägare: Anna-Karin Strand


Bästa kastrat hane

SP CH S*Luna Fortuna Nightshadow

NFO ns 09
180p
Ägare: Jaana Kiekara


 Bästa kastrat hona

GIP CH S* Exaduz Peach

DRX n 21 32
132p
Ägare: Charlotta Engström


Bästa senior

GIP SC S*Räserråttans Greta, JW DSM DVM

NFO f 24
210 (3)
Ägare Ann-Kristin Bäcklund

&


SP IC SE* Azalea’s Athena

NFO f 03 22
 50p
Ägare: Eva Ahsltröm

&

PR SC S*Toemas Cissi

NFO n 24
 50p
Ägare: Eva Ahlström


Årets Dalälvskatter per kategori


Kategori 1

Vuxen hane

1. IC Hugo Azure Eye’s*PL

Rag n 03
96p
Ägare: Anna-Karin Strand


Vuxen hona

1. IC SE*Birmatösen’s Maia JW

Rag n 03
200p
Ägare: Anna-Karin Strand


Ungdjur/Junior

1. IC SE*Birmatösen’s Maia JW

Rag n 03
200p
Ägare: Anna-Karin Strand

2. S*Famana´s Valeria

Rag a 03 
92p
Ägare: Anna Mångs


Kategori 2


 Vuxen hane

1. GIC S*Pax’ Kaligula

NFO ns 02 21 62
252p
Ägare: Matilda Risander

2. SE*Ängaby Newton

NFO n 09 24
70p
Ägare: Stephanie Olsson

3. CH SE* Lisselbacks Kenzo

NFO a 09
58p
Ägare: Birgitta Ramstedt


Vuxen hona

1. GIC S*Lothloriens Thintin

NFO ns 22
144p
Ägare: Birgitta Ramstedt

2. IC S*Dalkullans Jamazon

NFO fs 22
136p
Ägare: Lena Axelsson

3. GIC S*Dalkullans Diva D

NFO n 24
104p
Ägare: Ann-Kristin Bäcklund

4. S*Lejongapets Doris Doretaxel

TUA a
68p
Ägare: Ida Dahlström


Ungdjur/Junior

1. S*Dalkullans Nirvana

NFO d 03 22
184p
Ägare: Ewa Jansson

2. CH SE*Lisselbacks Precious Kenzo

NFO a 09
148p
Ägare: Birgitta Ramstedt

3. S*Dalkullans Nimbo

NFO n 03 22
130p
Ägare: Ewa Jansson

4. S*Räserråttans Tindra

NFO f 09 22
110p
Ägare: Carina Berntson

5. SE*Black Precious Benz

NFO ds 09 23
104p
Ägare: Linnea Aterius

5. S*Räserråttans Sally

NFO n 24
104p
Ägare: Carina Berntson

6. S*Lejongapets Doris Docetaxel

TUA a
36p
Ägare: Ida Dahlström


Kastrat hane

1. SP CH S*Luna Fortuna Nightshadow

NFO ns 09
180p
Ägare: Jaana Kiekara

2. SP S*Luna Fortuna Figlio della Luna

NFO w 61
170p
Ägare: Jaana Kiekara

3. GIP SE*Fursterikets Double Trouble

 NFO n 03
158p
Ägare: Matilda Risander

4. GIP S*Toemas Frasse

NFO ns
126p
Ägare: Eva Ahlström


Kastrat hona

1. GIP SC S*Räserråttans Greta, JW DSM DVM

NFO f 24
124p
Ägare Ann-Kristin Bäcklund

2. GIP IC SE*Azalea’s Athena

NFO f 03 22
106p
Ägare: Eva Ahlström

3. PR SC S*Toemas Cissi

NFO n 24
86p
Ägare: Eva Ahlström


Senior

1. GP SC S*Räserråttans Greta, JW DSM DVM

NFO f 24
50p
Ägare Ann-Kristin Bäcklund

1. SP IC SE* Azalea’s Athena

NFO f 03 22
50p
Ägare: Eva Ahlström

1. PR SC S*Toemas Cissi

NFO n 24
50p
Ägare: Eva Ahlström



Kategori 3

Vuxen Hona

1. SC S*Millington’s Precious PetiTess

BSH n 24
96p
Ägare: Kicki Gustavsson

2. IC S*Tebasiles Celina

BSH b
84p
Ägare: Marita Friman


Ungdjur/junior

1. S*Zagamin Odelle

BUR f
104p
Ägare: Ulrika Hjort


Kategori 4

Vuxen Hane

1. SC S*Limericks Wizard JW DVM DSM

OSH n 24
160p
Ägare: Maria Öhlin

2. IC S*Moramyran’s Maximus

OSH a
108p
Ägare: Maria Öhlin


Vuxen Hona

1. CH Agatha Christie Chrysolite

OSH f 22
68p
Ägare: Maria Öhlin



Ungdjur/Junior

1. CH Agatha Christie Chrysolite

OSH f 22
68p
Ägare: Maria Öhlin

2. S*Moramyran’s Carl-Johan

OSH n 24
56p
Ägare: Maria Öhlin

3. S*Moramyran’s Carl.Filip

OSH a 24
48p
Ägare: Maria Öhlin

3. S*Moramyran’s Carl-Ulrik

OSH ns
48p
Ägare: Maria Öhlin


Kastrat hane

1. SP S*Moramyran’s Challenger

OSH n
36p
Ägare: Maria Öhlin



Kastrat hona

1. GIP CH S*Exaduz Peach

DRX n 21 32
132p
Ägare: Charlotta Engström


Årets DÄK-katt 2018

Bästa vuxna hane

SC Dainese Sharm Ori, JW

OSH n
190 (3) 250 (5)
Ägare. Maria Öhlin 


Bästa vuxna hona

S*Javeliner’s Braigh Uige

BSH g
210 (3) 350 (5)
Ägare: Eta Kvarnbergs


Bästa ungdjur/junior

CH SE*Lisselbackens Giovanni, JW

NFO n 09 24
210 (3) 350 (5)
Ägare: Helena Widenby

IC S*Vientos Flat out Fabolous, JW

NFO d 03
210 (3) 350 (5)
Ägare: Maja Karlsson

S*Dalkullans Krumelur

NFO n 09 24
210 (3) 350 (5)
Ägare: Alva & Lotta Lokasaari

CH IT*Silverdust Coco Chanel JW

SRL h 03
210 (3) 350 (5
Ägare: Lisa Karlsson

S*Onsängens Gold Fever JW

BSH e 24
210 (3) 350 (5)
Ägare: Eta Kvarnbergs


Bästa kastrat hane

GIP S*Luna Fortuna Figlio della Luna

NFO w 61
190 (3) 310 (5)
Ägare: Jaana Kiekara & Anders Blomqvist


 Bästa kastrat hona

GIP SC S*Räserråttans Greta, JW DSM DVM

NFO f 24
210 (3) 350 (5)
Ägare Ann-Kristin Bäcklund


Bästa senior

GIP SC S*Räserråttans Greta, JW DSM DVM

NFO f 24
210 (3)
Ägare Ann-Kristin Bäcklund


Bästa Avelshane

SC Dainese Sharm Ori, JW

OSH n
42,22 poäng
Ägare. Maria Öhlin


Bästa Avelshona

S*Moramyran’s Vinges Chanel, JW

OSH c 24
28,87 poäng
Ägare: Maria Öhlin

Bästa uppfödning

S*Dalkullan

64,00 poäng
Ewa Jansson, Maja Karlsson, Ann-Kristin Bäcklund


Kategori 1

Vuxen hona

1. CH SE*Närsrosen’s Alva

SBI b
90 (3) 150 (5)
Ägare: Helene Borg

Foto saknas             

1. CH SE*Närsrosen’s Bea

SBI a 21
90 (3) 150 (5)
Ägare: Helene Borg

Foto saknas             


Ungdjur/Junior

1. Skogshöjdens Andante

SBI n 21
210 (3) 330 (5)
Ägare: Marie Karlsson

2. Hugo Azure Eye’s*PL

RAG n 03
210 (3) 300 (5)
Ägare: Anna-Karin Strand

3. S*Dixie Chicks Finurliga Freya

SBI n
190 (3) 270 (5)
Ägare: Marie Karlsson

Kastrat hona

1. S*Yamanis Wilma

RAG f 03 21
90 (3) 150 (5)
Ägare: Malin Bäckebo

Senior

1. S*Yamanis Wilma

RAG f 03 21
180 (3)
Ägare: Malin Bäckebo


Kategori 2

 Vuxen hane

1. IC S*Vientos Flat out Fabolous, JW
NFO d 03

180 (3) 240 (5)
Ägare: Maja Karlsson

2. CH SE*Lisselbackens Giovanni, JW
NFO n 09 24

160 (3) 220 (5)
Ägare: Helena Widenb

3. CH S*Little L’s Kilimanjaro
NFO n 09 24

150 (3) 205 (5)
Ägare: Gabrielle Hermelin

4. IC S*Mustela’s Asterion
NFO e 24

130 (3) 190 (5)
Ägare: Gabrielle Hermelin

5. IC HU*MyCat Bel Ami
MCO as

120 (3) 200 (5)
Ägare: Marie Arnesson Lundberg


Vuxen hona

1. S*Dalkullans E.T.

NFO g 09 24
210 (3) 330 (5)
Ägare: Ewa Jansson

2. GIC S*Dalkullans Diva D, DVM
NFO n 24

160 (3)
Ägare Ann-Kristin Bäcklund

2. SE*Snow Buddies Tulipa Fancy Frils

SIB f 09 23
160 (3)
Ägare: Ann-Christine Stenberg

3. IC S*Lothloriens Thintin

NFO ns 22
150 (3) 210 (5)
Ägare: Birgitta Ramstedt

4. CH SE*Lisselbackens Grace

NFO gs 09 24
130 (3) 160 (4)
Ägare: Helena Widenby

5. CH S*Mustela’s Esprit
NFO d 24

120 (3) 150 (4)
Ägare: Gabrielle Hermelin

6. GIC S*Toemas Cissi

NFO n 24
90 (3)
Ägare: Eva Ahlström

Ungdjur/Junior

1. CH SE*Lisselbackens Giovanni, JW

NFO n 09 24
210 (3) 350 (5)
Ägare: Helena Widenby

1. IC S*Vientos Flat out Fabolous, JW

NFO d 03
210 (3) 350 (5)
Ägare: Maja Karlsson

1. S*Dalkullans Krumelur

NFO n 09 24
210 (3) 350 (5)
Ägare: Alva & Lotta Lokasaari

2. SE*Snow Buddies Tulipa Fancy Frils

SIB f 09 23
210 (3) 250 (4)
Ägare: Ann-Christine Stenberg

3. CH SE*Lisselbackens Grace

NFO gs 09 24
200 (3) 320 (5)
Ägare: Helena Widenby

4. S*Dalkullans Jamazon

NFO ns 22
200 (3) 290 (5)
Ägare: Lena Axelsson

5. S*Dalkullans Jalla Jalla

NFO es 09 22
120 (3) 150 (4)
Ägare Ann-Kristin Bäcklund

6. CH S*Mustela’s Esprit

NFO d 24
120 (3)
Ägare: Gabrielle Hermelin

Kastrat hane

1. GIP S*Luna Fortuna Figlio della Luna

NFO w 61
190 (3) 310 (5)
Ägare: Jaana Kiekara & Anders Blomqvist

2. IP S*Luna Fortuna Nightshadow

NFO ns 09
180 (3) 280 (5)
Ägare: Jaana Kiekara & Anders Blomqvist

Kastrat hona

1. GIP SC S*Räserråttans Greta, JW DSM DVM

NFO f 24
210 (3) 350 (5)
Ägare Ann-Kristin Bäcklund

2. GIP IC SE*Azalea’s Athena

NFO f 03 22
190 (3) 250 (5)
Ägare: Eva Ahlström

Senior

1. GP SC S*Räserråttans Greta, JW DSM DVM

NFO f 24
210 (3)
Ägare Ann-Kristin Bäcklund

Uppfödning

1. S*Dalkullans

64,00 poäng
Ewa Jansson, Maja Karlsson, Ann-Kristin Bäcklund


Kategori 3

Vuxen Hona

1. S*Javeliner’s Braigh Uige

BSH g
210 (3) 350 (5)
Ägare: Eta Kvarnbergs

2. CH IT*Silverdust Coco Chanel JW

SRL h 03
120 (3)
Ägare: Lisa Karlsson

3. S*Silverblommans Lady of Chalott

EUR f22
90 (3) 150 (5)
Ägare: Malin Bäckebo

Ungdjur/junior

1. CH IT*Silverdust Coco Chanel JW

SRL h 03
210 (3) 350 (5)
Ägare: Lisa Karlsson

1. S*Onsängens Gold Fever JW


BSH e 24
210 (3) 350 (5)
Ägare: Eta Kvarnbergs


Kategori 4

Vuxen Hane

1.SC Dainese Sharm Ori JW

OSH n
190 (3) 250 (5)
Ägare. Maria Öhlin 

2. SC S*Limericks Wizard JW DSM

OSH n 24
180 (3) 300 (5)
Ägare: Maria Öhlin

3. S*Moramyran’s Maximus

OSH a
120 (3) 180 (5)
Ägare: Maria Öhlin

Vuxen Hona

1. S*Moramyran’s Vinges Chanel, JW

OSH c 24
120 (3) 150 (4)
Ägare: Maria Öhlin

Ungdjur/Junior

1. S*Moramyran’s Maximus

OSH a
180 (3) 300 (5)
Ägare: Maria Öhlin

2. S*Moramyran’s Cudas Astrid

OSH a 24
150 (3) 210 (5)
Ägare: Maria Öhlin

3. Muscat Phanagoria

DRX os 22
120 (3) 180 (5)
Ägare: Kristina Kjell & Linda Nielsen

Kastrat hane

1. IP SE*Ronja Mi’s Extremt Eggande Edgar

DRX c 02 64
120 (3) 180 (5)
Ägare: Hanna Brobäck

cof

1. IP CH Fennecs Sundance Kid

DRX e 09 32
120 (3) 180 (5)
Ägare: Hanna Brobäck

2. SP S*Moramyran’s Challenger

OSH n
120 (3)
Ägare. Maria Öhlin

2. SE*Naked 4 u Lillebror hugo

SPH a 03
120 (3)
Ägare. Johanna Grannas

 Avelshane

1.SC Dainese Sharm Ori JW

OSH n
42,22 poäng
Ägare. Maria Öhlin 

Avelshona

1. S*Moramyran’s Vinges Chanel, JW

OSH c 24
28,87 poäng
Ägare: Maria Öhlin

Uppfödning

1. S*Moramyran’s

30,67 poäng
Maria Öhlin

Årets DÄK-katt 2017

 

Bästa vuxna hane

SC S*Limericks Wizard JW
OSH n24
210(3) 340 (5)
Ägare: Maria Öhlin

 

Bästa vuxna hona

NW SC S*Pysidas Ultra, JW DVM DSM
NFO f 09 24
210 (3) 350 (5)
Ägare: Ewa Jansson

 

Bästa ungdjur/junior

S*Dalkullans Ini-Wini JW
NFO fs 03 22
210 (3) 350 (5)
Ägare: Ewa Jansson

 

Bästa kastrat hane

 

SP S*Magorias Anthrax
MCO d 22
200 (3) 260 (4)
Ägare: Monica Wiberg

 

Bästa kastrat hona

IP SC S*Utblickens Lina DVM
NFO f
180 (3) 240 (5)
Ägare: Eva Ahlström

 

Bästa senior

 

GIP SC S*Räserråtten’s Dagny
NFO f 23
210 (3)
Ägare: Carina Berntsson

 

Bästa uppfödning

S*Räserråttan’s
42,00 poäng
Carina Berntsson

 

Bästa Huskatt

Snäckan
HCS ns 09
210 (3) 340 (5)
Ägare: Linda Lyckholm

 

 

 

 

Hela listan över våra fina DÄK-katten 2017

Kategori 1

Vuxen hane

   1. GIC S*Ma’ha Gita Humpty Dumpty
SBI n21
210 (3) 310 (5)
Ägare: Marie Karlsson

Ungdjur/Junior

   1.S*Krickelins Siri
RAG n 03
200 (3) 320 (5)
Ägare Veroniqa Löfgren

 

 

 

Kategori 2

 

Vuxen hane

   1. SE*Ängaby Ivalde
NFO as 09 24
160 (3) 225 (5)
Ägare: Helena Widenby
 
   2. S*Klockarbackens Iron Man
SIB e 09 24
90 (3) 120 (4)
Ägare: Ulrika Hedvall
   3. S*Wildwoods Kapten
NFO n 03 24
90 (3) 115 (4)
Ägare: Carina Lockwall

 

Vuxen hona

1. NW SC S*Pysidas Ultra, JW DVM DSM
NFO f 09 24
210 (3) 350 (5)
Ägare: Ewa Jansson
2.CH S*Lothloriens Thilie
NFO ns 23
140 (3)
Uppf ägare Ingela Kjell
   3. GIC S*Toemas Cissi
NFO n24
120 (3) 150 (4)
Ägare: Eva Ahlström
   4.CH S*Lothloriens Javanna
NFO ns 09 23
120 (3)
Ägare: Ingela Kjell

 

Kastrat hane

   1.SP S*Magorias Anthrax
MCO d 22
200 (3) 260 (4)
Ägare: Monica Wiberg
   2.PR S*Toemas Frasse
NFO ns
150 (3) 210 (5)
Ägare: Eva Ahlström
   3.IP SE*Fursterikets Double Trouble
NFO n 03
120 (3) 150 (4)
Ägare: Matilda Risander

 

Kastrat hona

1. IP SC S*Utblickens Lina DVM
NFO f
180 (3) 240 (5)
Ägare: Eva Ahlström

 

Ungdjur/Junior

  1. S*Dalkullans Ini-Wini JW
NFO fs 03 22
210 (3) 350 (5)
Ägare: Ewa Jansson
  2. SE*Ängaby Ivalde
NFO as 09 24, hane
210 (3) 330 (5)
Ägare: Helena Widenby
  3. S*Wildwoods Kapten
NFO n 03 24
190 (3)
Ägare: Carina Lockwall
  4. PR S*Toemas Frasse
NFO ns
160 (3)
Ägare: Eva Ahlström
  5. S*Räserråttan´s Rita
NFO n 22
150 (3) 210 (5)
Ägare: Carina Berntsson
  6. S*Räserråttan´s Raya
NFO f 23
140 (3) 200 (5)
Ägare: Carina Berntsson
  7. CH S*Lothloriens Javanna
NFO ns 09 23
115 (3)
Ägare: Ingela Kjell
  8. CH S*Lothloriens Thilie
NFO ns 23
110 (3)
Uppf ägare Ingela Kjell
  9. S*Sybo´s Gambit
MCO as 09 22
95 (3)
Ägare: Lisa Warfvinge

 

Senior

1. GIP SC S*Räserråttans Dagny
NFO f 23
210 (3)
Ägare: Carina Berntsson
  2. IC S* Lothloriens Lotesse
NFO fs 09 22
180 (3)
Ägare: Ingela Kjell

 

Kategori 4

 

Vuxen Hane

1. SC S*Limericks Wizard JW
OSH n24
210(3)340(5)
Ägare: Maria Öhlin
   2.SC Dainese Sharm Ori JW
OSH n
170 (3) 230 (5)
Ägare. Maria Öhlin

 

Kastrat hane

  1. SP S*Moramyran’s Challenger
OSH n
190 (3) 310 (5)
Ägare. Maria Öhlin

 

Kastrat hona

  1. PR CH S*Exaduz Peach
DRX n 21 32
120 (3) 150 (4)
Ägare: Charlotta Engström

 

Ungdjur/Junior

  1. S*Lur Per´s Uthopia Rex
DRX n 09
190 (3) 280 (5)
Ägare: Kristina Kjell
  2. Ullis Souvenir Landori
OSH ns
180 (3) 240 (5)
Ägare: Maria Öhlin

Huskatt

  Snäckan
HCS ns 09
210 (3) 340 (5)
Ägare: Linda Lyckholm

För att katten ska kunna få vara med och tävla så krävs minst tre resultat.
Har katten varit med på fler utställningar, så skicka in de fem bästa, vi utgår från tre resultat, men hamnar fler katter på samma resultat så avgör de två extra resultaten slutpoängen.

PDF med fullständig information här.

Årets DÄK-katt 2016

 

Bästa vuxna hane

 

SC S*Grand Gathinoz Teddie Tango DSM DVM
RAG n 03
210 (3) 350 (5)
Ägare: Marina & Lars Hammar

 

GIC S*Limericks Wizard JW
OSH n24
210 (350)
Ägare: Maria Öhlin

 

Bästa vuxna hona

SC S*Pysidas Ultra, JW DVM DSM
NFO f 09 24
210 (3) 350 (5)

 

Bästa ungdjur/junior

 

IC S*Moramyran’s Vinges Chanel JW
OSH c24
210 (350)
Ägare: Maria Öhlin

 

Bästa kastrat hane

SP S*Moramyran’s Challenger
OSH n
200 (3) 320 (5)
Ägare: Maria Öhlin

 

SP SC Räserråttans Jösta
NFO n 22
200 (3) 320 (5)
Ägare: Pia Schütze

 

 

Bästa kastrat hona

GIP SC S*Räserråtten’s Dagny
NFO f 23
180 (3) 300 (5)
Ägare: Carina Berntsson

 

Bästa senior

GIP SC S*Räserråtten’s Dagny
NFO f 23
210 (3)
Ägare: Carina Berntsson

 

Bästa uppfödning

 

S*Grand Gathinoz
43,33 poäng
Marina & Lars Hammar

 

Bästa avelshane

IC S*Ma’ha Gita Humty Dumpty
SBI n 21
48,9 poäng
Ägare: Marie Karlsson

 

 

 

 

Hela listan över våra fina DÄK-katten 2016

Kategori 1

Vuxen hane

 1. SC S*Grand Gathinoz Teddie Tango DSM DVM
RAG n 03
210 (3) 350 (5)
Ägare: Marina & Lars Hammar
 2. GIC S*Grand Gathinoz Fabulous Fonzo TNC
RAG n 04
200 (3) 320 (5)
Ägare: Marina & Lars Hammar
 3. S*FiaSol’s Quazai
RAG n 03
90 (3)
Ägare. Anna-Karin Strand & Veroniqa Löfgren

 

Kastrat hona

 1. SP S*Yamsas Kajsa Kavat
SBI n
170 (3) 250 (5)
Ägare Ing-Britt och Bosse Melin

Ungdjur/Junior

   1.Yamsas Quite Nice
SBI b21
200 (3) 300 (5)
Ägare: Lisa Karlsson
 2.S*FiaSol’s Quazai
RAG n 03
180 (3) 240 (5)
Ägare: Anna-karin Strand & Veroniqa Löfgren
 3.Grand Gathinoz Go4it Gizmo TnC
Rag n
180 (3) 240 (5)
Ägare: Annika Ryberg
 4.SE*Birmatösen’s Tryffelina
RAG n 04
150 (3) 175 (4)
Ägare: Anna-Karin Strand
 5.Tigerstjärnans Joyride 
Rag a 04
90 (3)
Ägare: Annika Ryberg

Avelshane

 1.IC S*Ma’ha Gita Humty Dumpty
SBI n 21
48,9 poäng
Ägare: Marie Karlsson
 2.SC S*Grand Gathinoz Teddie Tango DSM DVM
RAG n 03
46,63 poäng
Ägare: Marina & Lars Hammar

 

Uppfödning

1. S*Grand Gathinoz
43,33 poäng
Ägare: Marina & Lars Hammar
 

 

Kategori 2

 

Kastrat hane

 

 1.SP SC Räserråttans Jösta
NFO n 22
200 (3) 320 (5)
Ägare: Pia Schütze
 2. GIP & GIC S*Tassajara’s Topvar, DVM
NFO d 09
190 (3) 250 (5)
   3. GIC S*Toemas Billy
NFO n
150 (3)
Ägare: Eva Ahlström
 4. SP & IC S*Wildwood’s Charger
NFO as 24
120 (3)
Ägare: Ulrika Andersson
   4. Pr S*Wildwood’s Ibra
NFO ns 09 22
120 (3)
Ägare: Ingegerd Erikérs
 5. SE*Fursterikets Double Trouble
NFO n 03
115 (3)
Ägare: Matilda Risander

 

Kastrat hona

 

 1. GIP & SC S*Räserråtten’s Dagny
NFO f 23
180 (3) 300 (5)
Ägare: Carina Berntsson
 2. IP & IC S*Tassajara’s Nectar
NFO n 09
180 (3) 270 (5)
Ägare: Katarina Wolffran
 3. GIP S*Azaleas Athena 
NFO f 03 22
120 (3)
Ägare Eva Ahlström
 3. IP SC S*Utblickens Lina DVM
NFO f
120 (3)
Ägare Eva Ahlström

 

Vuxen hane

 

 1. IC S*Wildwood’s Izor
NFO as 03 22
130 (3) 160 (4)

 

Vuxen hona

1 SC S*Pysidas Ultra, JW DVM DSM
NFO f 09 24
210 (3) 350 (5)
2. SE*Miramac´s Afrodite
NFO n 03 22
190 (3) 250 (5)
Ägare: Maria Jacobsson
 3. CH Muffin’s The One And Only
NFO n 03 22
180 (3) 300 (5)
Ägare: Carina Berntsson
   4. GIC S*Toemas Cissi 
NFO n 24
145 (3)
Ägare Eva Ahlström

 

Ungdjur/Junior

 1. S*Räserråttan’s Olly
NFO n 03
190 (3)
Ägare: Louise Nilsson
 2. NO*Grönseth’s Elise
MCO f
150 (3)
Ägare: Emma Löfwall

 

Senior

1. GIP SC S*Räserråttans Dagny
NFO f 23
210 (3)
Ägare: Carina Berntsson
2. SP S*Wildwood’s Charger
NFO as 24
170 (3)
Ägare: Ulrika Andersson

 

Kategori 3

 

Vuxen hane

 1.IC S* Onsängens Cloth of Gold
BSH d22
180 (3) 300 (5)
Ägare: Eta Kvarnbergs

 

Uppfödning

  S* Javeliner’s
32 poäng
Eta Kvarnbergs

 

Kategori 4

 

Vuxen hona

Nonimonos  1. IC La Bell Velvet Cookie
SIA n 21 03
200 (3) 320 (5)
Ägare: Lina Wilund
 2. IC S*Moramyran’s Vinges Chanel JW
OSH c24
120 (3) 180 (5)
Ägare: Maria Öhlin

 

Vuxen Hane

1. GIC S*Limericks Wizard JW
OSH n24
210 (350)
Ägare: Maria Öhlin
   2.GIC Dainese Sharm Ori JW
OSH n
180 (3) 270 (5)
Ägare. Maria Öhlin
3. SE*Derexified Neville Longbottom
DRX n 24
180 (3) 240 (5)
Ägare: Erika Jäderberg

 

Kastrat hane

  1. SP S*Moramyran’s Challenger
OSH n
200 (3) 320 (5)
Ägare. Maria Öhlin

 

Ungdjur/Junior

1. IC S*Moramyran’s Vinges Chanel JW
OSH c24
210 (350)
Ägare: Maria Öhlin
2. GIC S*Limericks Wizard JW
OSH n24
180 (3)
Ägare: Maria Öhlin

 

Uppfödning

S*Moramyrans’s
32 poäng
Maria Öhlin

Årets DÄK-Katt 2015

Bästa Vuxna

Hona
 

GIC S*Saddharma Media Cara
BRI f
Ägare: Kristina & Tommy Kjell
 

Hane
SC S*Räserråttan’s Jussi DVM
NFO a 24
Ägare: Helena Widenby
 
IC S*Wonderwoods Jealous Guy, JW
NFO ds
Ägare: Helena Widenby
 

Bästa Ungdjur/Junior


IC S*Wonderwoods Jealous Guy, JW
NFO ds
Ägare: Helena Widenby
 


S*Limerick’s Wizard, JW
OSH n 24
Ägare: Maria Öhlin
 


Ch Dainese Sharm Ori, JW
OSH n
Ägare: Maria Öhlin
 

Bästa kastrat

Hona

GIP S*Yamsa´s Kajsa Kavat
SBI n
Ägare:Ing-Britt Melin
 

Hane

GIP S*Moramyran’s Callenger
OSH n
Ägare: Maria Öhlin
 

Bästa Avelskatt

Hona

SC S*Räserråttan´s Greta, JW
NFO f 24
Ägare: Maja Karlsson & Ann-Kristin Bäcklund
 

Samtliga resultat 2015


Långhår ungdjur/junior

1. S*Petrés Yippie Yoda
Per n 01 62
130 (3) 190 (5)
Ägare: Lena Hedlund
 

Långhår kastrat hane

1. GIP IDP*Wendelvos Tango
Per ns 03
90 (3) 120 (5)
Ägare: Hanna Brobäck
 

Semilånghår vuxen hona

1. Ch S*Krickelins Fiffi, JW
RAG n 03
200 (3) 320 (5)
Ägare: Anna-Karin Holm
 

1. SC S*Räserråttan´s Greta, JW
NFO f 24
200 (3) 320 (5)
Ägare: Maja Karlsson & Ann-Kristin Bäcklund
 

2. GIC S*Toemas Cissi
NFO n 24
180 (3) 260 (5)
Ägare: Eva Ahlström
 

3. S*Älvnäs Queen Kiara
NEM gs 09 21
90 (3) 150 (4)
Ägare: Ulrika Johansson
 

Semilånghår vuxen hane

1. SC S*Räserråttan’s Jussi DVM
NFO a 24
180 (3) 300 (5)
Ägare: Helena Widenby
 

1. IC S*Wonderwoods Jealous Guy, JW
NFO ds
180 (3) 300 (5)
Ägare: Helena Widenby
 

2. IC S*Lundbergets Gamma Hexagon
MCO d
180 (3) 240 (5)
Ägare: Marie Arnesson Lundberg
 

3. IC S*Little L’s Whiskey
NFO n 02 21 64
90 (3) 150 (5)
Ägare: Katarina Wolffram
 

Semilånghår ungdjur/junior


1. IC S*Wonderwoods Jealous Guy, JW
NFO ds
210 (3) 350 (5)
Ägare: Helena Widenby
 


2. Ch S*Wildwood’s Izor
NFO as 03 22
210 (3) 330 (5)
Ägare: Ulrika Andersson
 


3. SE*Wendeltassens Marcello
RAG a 03
200 (3) 320 (5)
Ägare: Anna-Karin Strand & Anna-Karin Holm
 


3. CH S*Milda ma Tildes Florence Flirt
NFO d 09 22
200 (3) 320 (5)
Ägare: Helena Widenby
 


3. CH S*Wonderwoods Joy Bells
NFO g 24
200 (3) 320 (5)
Ägare: Helena Widenby
 


4. S*Litlamin’s Elsa
RAG n
180 (3) 260 (4)
Ägare: Anna-Karin Holm
 


5. SE*Välistero’s Atropa
MCO fs
180 (3) 240 (5)
Ägare: Susann Väliste
 


6. IP S*Ayamara’s Monark
NFO n
140 (3) 200 (5)
Ägare: Linnéa Arnblom
 

Semilånghår kastrat hona


1. GIP S*Yamsa´s Kajsa Kavat
SBI n
180 (3) 300 (5)
Ägare: Ing-Britt Melin
 

2. IP IC S*Azalea´s Athena
NFO f 03 22
120 (3) 180 (5)
Ägare: Eva Ahlström
 

Semilånghår kastrat hane


1. IP SC S*Räserråttans Jösta
NFO n 23
190 (3) 260 (4)
Ägare: Pia Schultze
 


2. SP S*Magorias Anthrax
MCO d 22
180 (3) 300 (5)
Ägare: Monica Wiberg
 


3. IP S*Ayamara’s Monark
NFO n
160 (3) 220 (5)
Ägare: Linnéa Arnblom
 


4. IP GIC S*Toemas Billy
NFO n
150 (3) 210 (5)
Ägare: Eva Ahlström
 


 

Semilånghår avelshona

1. SC S*Räserråttan´s Greta, JW
NFO f 24
62,2 poäng
Ägare: Maja Karlsson & Ann-Kristin Bäcklund
 

Korthår vuxen hona

1. GIC S*Saddharma Media Cara
BRI f
210 (3) 330 (5)
Ägare: Kristina & Tommy Kjell
 

Korthår vuxen hane

1. GIC S*Lur Per´s Rocka Billy
BRI n
160 (3) 220 (5)
Ägare: Kristina & Tommy Kjell
 

2. IC SE*Derexified Neville Longbottom
DRX n 24
90 (3) 150 (5)
Ägare: Erika Jäderberg
 

Korthår ungdjur/junior

1. Fennecs Sundance Kid
DRX e 09 32
150 (3) 180 (4)
Ägare: Linda Nielsen
 

Siam/Oriental vuxen hane


1. Ch Dainese Sharm Ori, JW
OSH n
200 (3) 260 (5)
Ägare: Maria Öhlin
 

Siam/Oriental ungdjur/junior


1. S*Limerick’s Wizard, JW
OSH n 24
210 (3) 350 (5)
Ägare: Maria Öhlin
 


2. Ch Dainese Sharm Ori, JW
OSH n
210 (3) 350 (5)
Ägare: Maria Öhlin
 

Siam/Oriental kastrat hane


1. GIP S*Moramyran’s Callenger
OSH n
210 (3) 330 (4)
Ägare: Maria Öhlin
 

Hur poängen ser ut och uträkningen görs kan du se här.