Årets DÄK-Katt 2009

Långhår Vuxen

Hane

1. EC S*Amors Troll Eddie Murphy
210 (3) 340 (5)
EXO n
Ägare: Jeanette Östby

2. GIC S*Rosenboms Yama Moto
210 (3) 330 (5)
EXO n 22
Ägare: Karin Södersten

 

Långhår Ungdjur/Junior

1. S*Cotton’s Kimono
170 (3) 230 (5)
EXO n 03 24
Ägare: Karin Södersten

 

Långhår Kastrat

Hona

1. CH & EP S*Cotton’s Beret Beauty, DSM
190 (3)
PER f
Ägare: Karin Södersten

 

Långhår Senior

1. CH & EP S*Cotton’s Beret Beauty, DSM
210 (3)
PER f
Ägare: Karin Södersten

 

Semilånghår Vuxen

Hona

1. SC S*Top Team’s Mercedes
210 (3) 350 (5)
SBI n
Ägare: Madelene Jonsson

2. GIC S*Ma’ha Gita Icing Sugar
210 (3) 340 (5)
SBI n
Ägare: Eva & Hasse Persson

3. IC S*Moviken’s Amarula
180 (3) 280 (5)
SBI n 21

 

Hane

1. EC S*Aristo Limaz Kippa De Ville
210 (3) 330 (5)
NFO n 22
Ägare: Malin Folkerud

2. GIC (N)Honeyheart’s FunkMaster
200 (3) 320 (5)
SBI a
Ägare: Karin & Owe Eriksson

3. EC S*Mighty Claw’s Garion
200 (3) 300 (5)
NFO n 22
Ägare: Jaana Kiekara & Anders Blomqvist

4. IC DK*Khin-Mya’s Sherman
180 (3) 300 (5)
SBI a
Ägare: Eva & Hasse Persson

5. IC S*Theodortorp’s Mattis
180 (3) 240 (5)
NFO as 09 22
Ägare: Pia Hårdén

6. IC S*Wildwood’s Charger
160 (3) 220 (5)
NFO as 24
Ägare: Ulrika Andersson

7. CH S*Ayamara’s Disney
150 (3) 210 (5)
NFO n 09 24
Ägare: Karin Jansson

8. IC S*Rumpetrollets Hero
140 (3) 210 (5)
NFO ns 24
Ägare: Åsa Larsson

9. CH S*Pysidas Pigalle
130 (3) 190 (5)
NFO n 03 22
Ägare: Mia Jacobson & Maja Karlsson

 

Semilånghår Ungdjur/Junior

1. S*Pysidas Pigalle
210 (3) 330 (5)
NFO n 03 22
Ägare: Mia Jacobson & Maja Karlsson

2. S*Tassajara’s Pilgrim
190 (3) 240 (5)
NFO ns 09 24
Ägare: Greta Grönberg

3. S*Ma’ha Gita Razzia
180 (3) 240 (5)
SBI n
Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

4. S*Zimexis Savannah Nix
160 (3) 220 (5)
NFO fs 03 22
Ägare: Greta Grönberg

5. S*Dalkullans Yami Yaffa
160 (3) 190 (4)
NFO n 09
Ägare: Ewa Jansson

6. S*Redtail’s Faith
150 (3) 210 (5)
NFO n 22
Ägare: Inger Fredriksson & Åsa Larsson

7. S*Dalkullans Xilla Xantilla
150 (3) 200 (5)
NFO n 09 24
Ägare: Ewa Jansson

8. S*Ayamara’s Eldorado
130 (3) 185 (5)
NFO n 09
Ägare: Solveig Wimark

 

Semilånghår Kastrat

Hona

1. SW’00’99 GIP & EC S*Tassajara’s Mymla Tigrisdotter, DM
210 (3) 330 (5)
NFO n 09 24
Ägare: Greta Grönberg

1. GIP & IC S*Ma’ha Gita Ever so Pretty
210 (3) 330 (5)
SBI a
Ägare: Marie Karlsson

3. SP & CH S*Lothloriens Indis
180 (3) 300 (5)
NFO n 24
Ägare: Ramona Stenborg & Björn Jonsson

4. GIP EC S*Ma’ha Gita Unique
180 (3) 280 (5)
SBI n
Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

5. IP & SC S*Kattbossens Elsa
180 (3) 240 (5)
NFO d 22
Ägare: Eva Ahlström

6. GIP S*Tailor Hill’s Juno
150 (3) 210 (5)
NFO f 09 23
Ägare: Pia Hårdén

6. IP S*Ewkala’s Ika
150 (3) 210 (5)
NFO n 03 24
Ägare: Ulrika Andersson

 

Hane

1. GIP S*Rumpetrollets Black Pepper
210 (3) 330 (5)
NFO n 03 24
Ägare: Åsa Larsson

2. GIP & EC S*Raushöjdens Mister Jackpot, DSM
190 (3) 310 (5)
SBI n
Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

3. PR & IC S*Harley Honey’s Night Rod
190 (3) 245 (5)
NFO n 03 24
Ägare: Maja Karlsson & Ewa Jansson

4. GIP & EC S*Dalkullans Tazzeman
180 (3) 280 (5)
NFO a 09
Ägare: Maja Karlsson

5. IP & EC S*Räserråttan’s Gunnar
170 (3) 200 (4)
NFO n 09
Ägare: Carina Berntsson

6. SP S*Kattbossens Edgar
160 (3) 190 (4)
NFO a 22
Ägare: Eva Ahlström

7. SP & EC S*Wildwood’s Virus, DM
150 (3) 210 (5)
NFO ns 09 24
Ägare: Pia Hårdén

8. GIP & CH S*Ayamara’s Bacardi
100 (3) 130 (4)
NFO as 22
Ägare: Linda & Mattias Hedberg

 

Semilånghår Senior

1. SP & EC S*Wildwood’s Virus, DM
160 (3)
NFO ns 09 24
Ägare: Pia Hårdén

2. IP S*Ewkala’s Ika
150 (3)
NFO n 03 24
Ägare: Ulrika Andersson

 

Semilånghår Veteran

1. SW’00’99 GIP & EC S*Tassajara’s Mymla Tigrisdotter, DM
210 (3)
NFO n 09 24
Ägare: Greta Grönberg

1. GIP S*Tailor Hill’s Juno
210 (3)
NFO f 09 23
Ägare: Pia Hårdén

 

Korthår Vuxen

Hona

1. IC S*Ulvsberget’s Dutches
200 (3) 260(5)
BUR n
Ägare: Swea Westberg & Ragnar Holmqvist

 

Hane

1. IC S*Kalsoums Ecco
120 (3) 180 (5)
BUR b
Ägare: Swea Westberg & Ragnar Holmqvist

 

Korthår Ungdjur/Junior

1. S*Hjortronstigens Fantomen på Operan
200 (3) 230 (4)
ABY n
Ägare: Susanna Appelqvist

2. Tamleopardens Ice Cool
190 (3) 280 (5)
BEN n 24 33
Ägare: Jennie Billow

 

Korthår Kastrat

Hona

1. PR Suncat’s Purple Rain
190 (3) 220 (4)
BRI j
Ägare: Inga-Britt Nyström

Hane

2. PR S*Hjortronstigens Fantomen på Operan
150 (3) 210 (5)
ABY n
Ägare: Susanna Appelqvist

 

Siam/Oriental Vuxen

Hona

1. CH (N)Coco Chanel’s Spotlight
120 (3) 150 (4)
OSH b 24
Ägare: Jennie Fillman

 

Siam/Oriental Kastrat

Hane

1. IP S*Nonimonos Ignition
210 (3) 350 (5)
OSH n
Ägare: Christina Eriksson

2. EP S*Mockfjärdingens Dazzling Diesel, JW, DSM
210 (3) 330 (5)
SIA n
Ägare: Jennie Fillman

 

Siam/Oriental Ungdjur/Junior

1. S*Nova Star Mercedes
150 (3) 210 (5)
BAL b 21
Ägare: Jennie Fillman

 

Huskatt

Korthår

1. Dino Ferarri
210 (3) 350 (5)
HSH n 09
Ägare: Eva Lövgren

2. Vilma
120 (3) 150 (4)
HSH a 09 23
Ägare: Linda & Mattias Hedberg

 

Långhår

1. Cajsa
180 (3)
HSH n
Ägare: Lotta Lokasaari

Årets DÄK-Katt 2008

Långhår Vuxen

1. EC S*Amors Troll Eddie Murphy
210 (3) 340 (5)
EXO n
Ägare: Jeanette Östby

2. GIC S*Rosenboms Yama Moto
210 (3) 300 (5)
EXO n 22
Ägare: Karin Södersten

3. CH Whistle Stop’s Kitty Foyle
170 (3) 200 (4)
EXO n
Ägare: Erna Dahljelm

4. EC IDP*Källtorpet’s Stephen, DSM
170 (3)
PER ns
Ägare: Lena Fritz

5. EC S*Cotton’s Fleece
150 (3) 210 (5)
EXO d
Ägare: Karin Södersten

 

Långhår Ungdjur/Junior

1. (N)Du Monet Cameron Diaz
190 (3) 250 (5)
PER d 03
Ägare: Inga-Lill Tåli-Larsson & Simone Larsson

2. S*Beauty Angel’s PinkSugar
130 (3) 190 (5)
PER g 02
Ägare: Linda Hagberg

 

Långhår Kastrat

1. GIP IDP*Källtorpet’s Sita
190 (3) 220 (4)
PER f
Ägare: Lena Fritz

 

Långhår Senior

1. GIP IDP*Källtorpet’s Sita
210 (3)
PER f
Ägare: Lena Fritz

 

Semilånghår Vuxen

1. GIC S*Aristo Limaz Kippa De Ville
210 (3) 340 (5)
NFO n 22
Ägare: Malin Folkerud

1. GIC S*Ma’ha Gita Icing Sugar
210 (3) 340 (5)
SBI n
Ägare: Eva & Hasse Persson

3. GIC S*Umber Pearls Fairytale
190 (3)
SBI c 21
Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

4. IC S*Sir Maxwell’s Falcon
180 (3) 270 (5)
NFO n 03 24
Ägare: Gittan Erikérs

5. GIC S*Kattbossens Elsa
180 (3) 260 (5)
NFO d 22
Ägare: Eva Ahlström

6. Dusty Coon’s Arizona
180 (3) 250 (5)
MCO n 22
Ägare: Birgitta Nordqvist

7. CH S*Tassajara’s Mr Heineken
180 (3) 205 (4)
NFO n 03
Ägare: Cristin Sandström & Fredrik Persson

8. GIC S*Umber Pearls Inner Circle
160 (3)
SBI c
Ägare: Marie Karlsson

9. GIC S*Ma’ha Gita Material Girl
140 (3)
SBI n
Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

10. GIC S*Tassajara’s Tigra
130 (3) 160 (4)
NFO ns 03 24
Ägare: Greta Grönberg

11. CH S*Ismånens Lysithea
120 (3) 175 (5)
SIB f 09 23
Ägare: Ulla Höglund

12. IC S*Wildwood’s Bambi
120 (3) 145 (4)
NFO n 03 24
Ägare: Karin Svens

13. CH S*Älvnäs Ziva
100 (3) 130 (4)
SIB g 23
Ägare: Ulrika Johansson

14. CH S*Maollich’s Felikz Bluesteel Boy
90 (3) 120 (4)
SIB a 09
Ägare: Ulrika Johansson

15. Dusty Coon’s Batzeba
90 (3)
MCO f 09 22
Ägare: Sören Nordqvist

15. CH S*Lönnebergas Cadillac Calais
90 (3)
NFO f 22
Ägare: Ingela Kjell

 

Semilånghår Ungdjur/Junior

1. (N)Honeyheart’s FunkMaster
190 (3) 290 (5)
SBI a
Ägare: Karin & Owe Eriksson

2. S*Theodortorp’s Mattis
160 (3) 220 (5)
NFO as 09 22
Ägare: Pia Hårdén

3. DK*Khin-Mya’s Sherman
160 (3) 190 (4)
SBI a
Ägare: Eva & Hasse Persson

4. S*Ayamara’s Disney
150 (3) 205 (5)
NFO n 03 22
Ägare: Karin Jansson

5. Dusty Coon’s Batzeba
140 (3) 200 (5)
MCO f 09 22
Ägare: Sören Nordqvist

6. Dusty Coon’s Benazir
120 (3) 180 (5)
MCO f 22
Ägare: Birgitta Nordqvist

6. S*Älvnäs Charming Chagalls Bella
120 (3) 180 (5)
MCO fs 09 27
Ägare: Ulrika Johansson

8. S*Ayamara’s Daizy
120 (3) 175 (5)
NFO n 03 22
Ägare: Ramona Stenborg & Björn Jonsson

 

Semilånghår Kastrat

1. GIP S*Ma’ha Gita Always on my Mind
210 (3) 350 (5)
SBI n 21
Ägare: Marie Karlsson

1. IP & EC S*Raushöjdens Mister Jackpot, DSM
210 (3) 350 (5)
SBI n
Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

3. SW’00’99 IP & EC S*Tassajara’s Mymla Tigrisdotter, DM
200 (3) 320 (5)
NFO n 09 24
Ägare: Greta Grönberg

3. IP S*Rumpetrollets Black Pepper
200 (3) 320 (5)
NFO n 03 24
Ägare: Åsa Larsson

5. IP & CH Sjumilaskogens King Louie
200 (3) 300 (5)
SBI n 21
Ägare: Helene Sörhäll

6. IP & EC S*Räserråttan’s Gunnar
190 (3) 310 (5)
NFO n 09
Ägare: Carina Berntsson

7. GIP S*Ma’ha Gita Ever so Pretty
190 (3)
SBI a
Ägare: Marie Karlsson

8. GIP & CH S*Ma’ha Gita Good Luck Charm
180 (3) 300 (5)
SBI b 21
Ägare: Ingrid Sörhäll

9. GIP & EC S*Wildwood’s Virus, DM
180 (3) 280 (5)
NFO ns 09 24
Ägare: Pia Hårdén

10. GIP & CH S*Lothloriens Indis
180 (3) 270 (5)
NFO n 24
Ägare: Ramona Stenborg & Björn Jonsson

11. GIP S*Kattbossens Edgar
180 (3) 260 (5)
NFO a 22
Ägare: Eva Ahlström

12. IP & CH S*Ayamara’s Bacardi
180 (3) 250 (5)
NFO as 22
Ägare: Linda & Mattias Hedberg

13. PR & IC S*Rumpetrollets Otello
180 (3) 210 (4)
NFO d 09 23
Ägare: Åsa Larsson

14. GIP S*Sannafjället’s Guldus
150 (3) 200 (5)
NFO nt 09 24
Ägare: Cristin Sandström & Fredrik Persson

15. PR & EC S*Tailor Hill’s Qirke
150 (3)
NFO a
Ägare: Pia Hårdén

16. IP S*Tailor Hill’s Juno
120 (3)
NFO f 09 23
Ägare: Pia Hårdén

16. PR & CH S*Rökatten’s Big Burnin
120 (3)
MCO n 22
Ägare: Susanna & Kjell Appelqvist

16. PR Bonnie Blue av Fristad
120 (3)
NFO as 09 23
Ägare: Ingela Kjell

19. PR S*Kung Cool’s Vega
90 (3) 150 (5)
MCO ns 24
Ägare: Susanna & Kjell Appelqvist

 

Semilånghår Avelshona

1. SW’03 & EC S*Sannafjället’s Flinga, DM
53,3 (3)
NFO n 09 24
Ägare: Sylvia Erikérs

 

Semilånghår Uppfödning

1. S*TASSAJARA’S NFO
49,33 (3)
Ägare: Greta Grönberg

2. S*WILDWOOD’S NFO
44,7 (3)
Ägare: Sylvia Erikérs

 

Semilånghår Veteran

1. IP S*Tailor Hill’s Juno
190(3)
NFO f 09 23
Ägare: Pia Hårdén

 

Semilånghår Senior

1. SW’00’99 IP & EC S*Tassajara’s Mymla Tigrisdotter, DM
210 (3)
NFO n 09 24
Ägare: Greta Grönberg

 

Korthår Vuxen

1. CH S*Brimix Bull
120 (3) 180 (5)
BRI a
Ägare: Kristina & Tommy Kjell

2. CH S*Tulpa’s Franzine
120 (3)
DRX n 32
Ägare: Kristina Kjell

 

Korthår Ungdjur/Junior

1. Suncat’s Purple Rain
150 (3)
BRI j
Ägare: Inga-Britt Nyström

2. S*Tulpa’s Franzine
120 (3) 180 (5)
DRX n 32
Ägare: Kristina Kjell

3. S*Kalsoums Ecco
90 (3) 150 (5)
BUR b
Ägare: Swea Westberg

3. S*Ulvsberget’s Dutches
90 (3) 150 (5)
BUR n
Ägare: Swea Westberg

 

Korthår Kastrat

1. IP & CH S*Paranors Mina Creel
180 (3) 300 (5)
BRI a
Ägare: Maria Söderberg

2. GIP & IC S*Windjammer’s Midnight Cowboy
180 (3) 240 (5)
SOM n
Ägare: Thomas Montin

 

Siam/Oriental Vuxen

1. IC S*Tuskulums Sputnik Spanare
140 (3)
SIA n
Ägare: Ylva Nordström

 

Siam/Oriental Kastrat

1. EP S*Mockfjärdingens Dazzling Diesel, JW
210 (3) 350 (5)
SIA n
Ägare: Jennie Fillman

 

Huskatt

Vilma
1. 130 (3) 190 (5)
HSH a 09 23
Ägare: Linda & Mattias Hedberg

2. Silver
130 (3)
HSH a 09
Ägare: Maria Eriksson & Peter Sandell

 

Huskatt Senior

1. Silver
180 (3)
HSH a 09
Ägare: Maria Eriksson & Peter Sandell

 

Årets DÄK-Katt 2007

Långhår Vuxen

1. GIC S*Amors Troll Eddie Murphy
210 (3) 350 (5)
EXO n
Ägare: Jeanette Östby

2. EC IDP*Källtorpet’s Stephen, DSM
210 (3) 300 (5)
PER ns
Ägare: Lena Fritz

 

Långhår Ungdjur/Junior

1. S*Meibel’s GoldDigger 4 BeautyAngels
130 (3) 190 (5)
PER e 02
Ägare: Linda Hagberg

2. S*Källtorpet’s Just Like Daddy
90 (3)
PER ns 24 62
Ägare: Lena Fritz

 

Långhår Kastrat

1. IP IDP*Källtorpet’s Sita
180 (3)
PER f
Ägare: Lena Fritz

 

Långhår Senior

1. IP IDP*Källtorpet’s Sita
210 (3)
PER f
Ägare: Lena Fritz

 

Semilånghår Vuxen

1. Ch S*Harley Honey’s Night Rod, JW
210 (3) 310 (5)
NFO n 03 24
Ägare: Maja Karlsson & Ewa Jansson

2. EC S*Raus Höjdens Mister Jackpot
200 (3) 320 (5)
SBI n
Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

3. EC S*Ma’ha Gita Unique
190 (3) 310 (5)
SBI n
Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

3. EC S*Räserråttans Gunnar
190 (3) 310 (5)
NFO n 09
Ägare: Carina Berntsson

5. IC S*Wildwood’s Bambi
180 (3) 270 (5)
NFO n 03 24
Ägare: Karin & Peter Svens

6. EC S*Wildwood’s Wrangler
180 (3) 240 (5)
NFO n 09 23
Ägare: Susanne Hansson

7. Pr & Ch S*Sjumilaskogens King Louie
170 (3)
SBI n 21
Ägare: Helene Sörhäll

8. GIC S*Wildwood’s Xtra
160 (3) 220 (5)
NFO n 09 22
Ägare: Ulrika Andersson

9. IC S*Kattbossens Elsa
160 (3) 190 (4)
NFO d 22
Ägare: Eva Ahlström

10. GIC S*Tassajara’s Tigra
150 (3) 210 (5)
NFO ns 03 24
Ägare: Greta Grönberg

10. IC S*Rumpetrollets othello
150 (3) 210 (5)
NFO d 09 23
Ägare: Åsa Larsson

12. Pr & Ch S*Ma’ha Gita Good Luck Charm
150 (3)
SBI a 21
Ägare: Ingrid Sörhäll

13. IC S*Sannafjället’s Knockout
140 (3) 200 (5)
NFO n
Ägare: Ann-Christine Westlund

14. IC S*Wildwood’s Blomma
130 (3) 190 (5)
NFO ns 24
Ägare: Anna-Karin Jobs-Arnberg

14. IC S*Klintgården’s Chagall
130 (3) 190 (5)
SIB n 23
Ägare: Anneli Munther

16. Ch S*Sannafjället’s Karma
130 (3) 155 (4)
NFO n 09 24
Ägare: Cristin Sandström & Fredrik Persson

17. GIC S*Umber Pearls Fairytale
130 (3)
SBI c 21
Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

18. IC S*Zygot’s U-Manek
120 (3) 180(5)
NFO n 24
Ägare: Pia Hårdén

19. Ch Sybo’s Gersimi
100 (3)
MCO f 09 22
Ägare: Lisa Warfvinge

20. Pr & Ch Sybo’s Hnoss
90 (3) 145 (5)
MCO f 09 22
Ägare: Birgitta Nordqvist

 

Semilånghår Ungdjur/Junior

1. S*Harley Honey’s Night Rod, JW
210 (3) 350 (5)
NFO n 03 24
Ägare: Maja Karlsson & Ewa Jansson

2. S*Tassajara’s Mr Heineken
190 (3) 290 (5)
NFO n 03
Ägare: Cristin Sandström & Fredrik Persson

2. S*Aristo Limaz Kippa De Ville
190 (3) 290 (5)
NFO n 22
Ägare: Malin Folkerud

4. S*Wildwood’s Chopper
190 (3) 270(5)
NFO a 03
Ägare: Tanja Ellbom

5. S*Wildwood’s Charger
180 (3) 300 (5)
NFO a 03 22
Ägare: Ulrika Andersson

6. S*Zygot’s U-manek
160 (3) 220(5)
NFO n 24
Ägare: Pia Hårdén

7. S*Wildwood’s Cargo
150 (3) 200 (5)
NFO n 09 24
Ägare: Ida Sundberg

8. S*Älvnäs Ziva
120 (3) 180 (5)
SIB g 23
Ägare: Ulrika Johansson

9. IDP Ekekattens Lasse
120 (3) 170 (5)
MCO n 09 22
Ägare: Eva & Per Lövgren

10. Sybo’s Blue Ice
120 (3)
MCO a 09 23
Ägare: Lisa Warfvinge

11. S*Just Catnaps Fabienne
115 (3)
NFO n 02 21
Ägare: Anita Mikkonen

12. S*Ayamara’s Chiquita
95 (3) 120 (4)
NFO ns 09 24
Ägare: Ingela Sahlqvist

13. Dusty Coons Arizona
90 (3) 150 (5)
MCO n 22
Ägare: Birgitta Nordqvist

14. S*Maollich´s Felikz Bluesteel Boy
90 (3)
SIB as 09
Ägare: Ulrika Johansson

15. S*Ayamara’s Cornelia
75 (3)
NFO ns 09 24
Ägare: Nina Arvidsson

 

Semilånghår Kastrat

1. GIP & IC S*Sjumilaskogens Snövit
210 (3) 330 (5)
SBI c
Ägare: Elisabeth Ernberg

1. IC S*Ma’ha Gita Always on my Mind
210 (3) 330 (5)
SBI n 21
Ägare: Marie Karlsson

3. IP & EC S*Tinywinys Umma Gumma Gullefjun
210 (3) 270 (4)
SBI n
Ägare: Katarina Rydin

4. IP & EC S*Wildwood’s Virus, DM
180 (3) 300 (5)
NFO ns 09 24
Ägare: Pia Hårdén

5. IP & Ch S*Wildwood’s Avocado
180 (3) 280 (5)
NFO a 02 21
Ägare:Karin & Peter Svens

6. GIP S*Sannafjället’s Guldus
180 (3) 270 (5)
NFO nt 09 24
Ägare: Cristin Sandström & Fredrik Persson

7. IP & EC S*Dalkullan’s Tazzeman
180 (3) 240 (5)
NFO a 09
Ägare: Maja Karlsson

8. Pr & Ch S*Sjumilaskogens King Louie
170 (3) 200 (4)
SBI n 21
Ägare: Helene Sörhäll

9. IP S*Kattbossens Edgar
150 (3) 210 (5)
NFO a 22
Ägare: Eva Ahlström

9. Pr S*Tailor Hill’s Juno
150 (3) 210 (5)
NFO f 09 23
Ägare: Pia Hårdén

9. IP & Ch S*Lothloriens Indis
150 (3) 210 (5)
NFO n 24
Ägare: Ramona Stenborg & Björn Jonsson

12. Pr & Ch S*Wildwood’s Zlatan
140 (3) 170 (4)
NFO a 24
Ägare: Susanne Hansson

13. IP & Ch S*Ayamara’s Bacardi
130 (3) 190 (5)
NFO as 22
Ägare: Linda Tallbo & Mattias Hedberg

14. Pr Saladamms Smirnoff
120 (3) 180 (5)
MCO n 22
Ägare: Eva & Per Lövgren

14. Pr & Ch Sybo’s Hnoss
120 (3) 180 (5)
MCO f 09 22
Ägare: Birgitta Nordqvist

14. Pr Rökattens Big Bree
120 (3) 180 (5)
MCO
Ägare: Birgitta Nordqvist

17. IC S*Klintgården’s Chagall
120 (3) 150 (4)
SIB n 23
Ägare: Anneli Munther

17. Pr & Ch S*Ma’ha Gita Good Luck Charm
120 (3) 150 (4)
SBI a 21
Ägare: Ingrid Sörhäll

19. Pr IDP Ekekattens Lasse
90 (3)
MCO n 09 22
Ägare: Eva & Per Lövgren

 

Semilånghår Avelshane

1. EC S*Raus Höjdens Mister Jackpot
56,7 (3)
SBI n
Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

2. EC S*Wildwood’s Wrangler
37,8 (3)
NFO n 09 23
Ägare: Susanne Hansson

 

Semilånghår Avelshona

1. SW’03 EC S*Sannafjället’s Flinga
61,1 (3)
NFO n 09 24
Ägare: Sylvia Erikérs

2. EC S*Ma’ha Gita Unique
50 (3)
SBI n
Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

 

Semilånghår Uppfödning

1. S*WILDWOOD’S NFO
60 (3)
Ägare: Sylvia Erikérs

2. S*MA’HA GITA SBI
54,7 (3)
Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

 

Semilånghår Veteran

1. EP & EC S*Grazette’s UFO
210 (3)
SBI n
Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

 

Semilånghår Senior

1. Pr S*Tailor Hill’s Juno
170(3)
NFO f 09 23
Ägare: Pia Hårdén

 

Korthår Vuxen

1. Ch Paranor’s Mina Creel
100 (3) 130 (4)
BRI a
Ägare: Maria Thörnqvist

2. Ch S*Jolly Rogers Diamond and Rust
90 (3) 150 (5)
DRX b 03
Ägare: Emma Mattsson

 

Korthår Ungdjur/Junior

1. S*Jolly Rogers Diamond and Rust
120 (3)
DRX b 03
Ägare: Emma Mattsson

2. S*Bonneas Cleopatra
100 (3) 130 (4)
DRX a 01 21
Ägare: Emma Mattsson

3. (N) Saga Rose’s Felix
90 (3) 150 (5)
BUR a
Ägare: Swea Westberg & Ragnar Holmqvist

 

Korthår Kastrat

1. EP & Ch S*Quasimodo’s Fathima La Creme
180 (3) 240 (5)
BUR e
Ägare: Swea Westberg

2. Pr & EC Tarzan
160 (3) 190 (4)
OCI b 24
Ägare: Maria Thörnqvist

 

Korthår Senior

1. EP & Ch S*Quasimodo’s Fathima La Creme
210 (3)
BUR e
Ägare: Swea Westberg

 

Siam/Oriental Vuxen

1. EC S*Nonimonos Thunder Underground, JW
210 (3) 340 (5)
OSH n 24
Ägare: Maria Öhlin

2. Ch S*Tuskulums Sputnik Spanare
180 (3)
SIA n
Ägare: Ylva Nordström

 

Siam/Oriental Kastrat

1. GIP S*Mockfjärdingens Dazzling Diesel, JW
210 (3) 350 (5)
SIA n
Ägare: Jennie Fillman

2. GIP S*Mockfjärdingens Amazing Ada
210 (3) 310 (5)
SIA n
Ägare: Christina Eriksson

 

Huskatt

1. Kenta
200 (3) 300 (5)
HUS as 09 23
Ägare: Jennie Forslund

 

 

Årets DÄK-Katt 2006

1. EC IDP*Källtorpet’s Stephen
330 (5)210 (3)
PER ns Ägare:
Lena Fritz

2. Ch Amors Troll Eddie Murphy
90 (5) 130 (3)
EXO n
Ägare: Jeanette Östby

3. EC S*Heliotropes Miss Marion
185 (5) 125 (3)
PER ns 12
Ägare: Eva Engvall

4. CH IDP*Millcrista’s Dona Alicia
120 (3)
PER g
Ägare: Lena Fritz

5. S*Shantesses Carmen
140 (4) 115 (3)
PER g 03
Ägare: Linda Hagberg

6. IC S*Beautiful’s Banana Split
150 (5) 90 (3)
EXO e 22
gare: Linda Hagberg

Långhår Ungdjur/Junior

1. S*Shantesses Carmen
150 (3)
PER g 03
Ägare: Linda Hagberg

2. Källtorpet’s Wonder Will Never Cease
120 (3)
PER n
Ägare: Lena Fritz

3. S*Beauty Angel’s Princess Asta
115 (4) 90 (3)
PER g
Ägare: Linda Hagberg

Långhår Kastrat

1. IP & EC S*Arapaho’s Felicia
350 (5) 210 (3)
PER ns 11
Ägare: Yvonne Frid & Torleif Gustavsson

2. IP Källtorpet’s Sita
155 (4) 125 (3)
PER f
Ägare: Lena Fritz

LånghårSenior

1. IP Källtorpet’s Sita
200 (3)
PER f
Ägare: Lena Fritz

Semilånghår Vuxen

1. EC S*Aristo Limaz Jacque Vegas
325 (5) 205 (3)
NFO d 09 22
Ägare: Maria Eriksson & Peter Sandell

2. GIC S*Räserråttans Gustav
330 (5) 200 (3)
NFO n 03
Ägare: Maria Wallin

3. GIC S*Räserråttans Gunnar
320 (5) 200 (3)
NFO n 09
Ägare: Carina Berntsson

4. IC S*Raus Höjdens Mister Jackpot
280 (5) 190 (3)
SBI n
Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

5. CH FIN*Starmaker’s Flower
220 (4) 190 (3)
MCO fs 09 22
Ägare:
Maria Carlsson

6.EC SW’03 S*Sannafjället’s Flinga
270 (5)180 (3)
NFO n 09 24
Ägare: Sylvia Erikérs

7.GIC S*Wildwood’s Wrangler
240 (5) 180 (3)
NFO n 09 23
Ägare: Susanne Hansson

8. IC S*Kattbossens Elsa
230 (5)160 (3)
NFO d 22
Ägare: Eva Ahlström

9.IC S*Swingcat’s Dippi Day
160 (3)
NFO n 24
Ägare: Eva Winqvist

10. Ch S*Wildwood’s Zlatan
205 (5) 150 (3)
NFO a 24
gare: Susanne Hansson

11. GIC S*Maha Gita’s Unique
150 (3)
SBI n
Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

12.IC S*Dalkullans Ulimahr
190 (5)130 (3)
NFO n 09 23
Ägare: Malin Folkerud

12. IC S*Umber Pearls Fairytale
190 (5) 130 (3)
SBI c 21
Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

14. IC S*Tassajara’s Tigra
180 (5) 130 (3)
NFO ns 03 24
Ägare: Greta Grönberg

15. CH S*Zippycat’s Marissa
125 (3)
TUA w
Ägare:
Maria Carlsson

16. Ch S*Wildwood’s Avocado
150 (4) 120 (3)
NFO a 02 21
Ägare:Karin & Peter Svens

17. Pr S*Kattbossens Edgar
115 (3)
NFO a 22
Ägare: Eva Ahlström

17. S*Skattkammaröns Zuper Zymphony
115 (3)
NFO f 09 23
Ä
gare: Ida Palmqvist

19. IC S*Wildwood’s Alcazar
160 (5) 100 (3)
NFO a 03 22
Ägare: Ulrika Andersson

20. Ch S*Tassajara’s Singha
145 (5) 90 (3)
NFO ns 09 22
Ägare: Ramona Stenborg & Björn Jonsson

Semilånghår Ungdjur/Junior

1. S*Tassajara’s Jak, JW
350 (5) 210 (3)
NFO n 09 22
Ägare: Maria Eriksson & Gunilla Spångberg

2. S*Bustassen’s Bosse
310 (5) 210 (3)
NFO n 09
Ägare: Madelene Strandberg

3. S*Skattkammaröns Zuper Zymphony
300 (5) 210 (3)
NFO f 09 23
Ägare: Ida Palmqvist

4 S*Jamaloss Delight with Truelove
280 (5) 180 (3)
NFO fs 09 Ägare: Maria Eriksson & Peter Sandell

5. S*Walk on Top Hush Hush Baby
250 (5) 180 (3)
SBI n
Ägare: Katherine Zwierzchowska & Jimmy Bergström

6. Ch S*Catitzies Zecret Zenith
240 (5) 180 (3)
SBI n 21
Ägare: Katarina Rydin

7. S*Engelkattens Kamelia
230 (5) 160 (3)
SBI b
Ägare: Katarina Rydin

8. S*Vårbergets Daiquiri
210 (5) 150 (3)
SBI g
Ägare: Anne-Marie & Peter Andersson

9. S*Ayamara’s Bacardi
205 (5) 150 (3)
NFO as 22
Ägare: Linda Tallbo & Mattias Hedberg

10. S*Wildwood’s Blomma
180 (4) 150 (3)
NFO ns 24
Ägare: Anna-Karin Jobs-Arnberg

11. S*Wildwood’s Bambi
190 (5) 130 (3)
NFO n 03 24
Ägare: Karin & Peter Svens

12. S*Acrobats Jolanta Jolie
180 (5) 120 (3)
MCO n 22
Ägare: Maria Isaksson

12.S*Sybo’s Gersimi
180 (5) 120 (3)
MCO f 09 22
Ägare: Lisa Warfvinge

14. S*Saladamms Smirnoff
90 (3)
MCO n 22
Ägare: Eva Lövgren

15. S*Skogsälvans Linblomma
110 (4) 85 (3)
NFO n 09 24
Ägare: Ramona Stenborg & Björn Jonsson

Semilånghår Kastrat

1. IP & EC S*Tinywinys Umma Gumma
330 (5) 205 (3)
SBI n
Ägare: Katarina Rydin

2. EP & EC S*Grazette’s Ufo
315 (5) 195 (3)
SBI n
Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

3. IP S*Sannafjället’s Guldus
250 (5) 190 (3)
NFO nt 09 24
Ägare: Cristin Sandström & Fredrik Persson

4. EP & IC S*Maha Gita’s Look a Like Fancy
215 (5)155 (3)
SBI n 21
Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

5. IP S*Sun Mountain Seabreeze
210 (5) 150 (3)
SBI a
Ägare: Anne-Marie & Peter Andersson

5. IP S*Tailor Hil’s Call of the Wild
210 (5) 150 (3)
NFO a 09 23
Ägare: Anneli Andersson

7. GIP S*Tassajara’s Cummin
150 (3)
NFO a 09 22
Ägare:
Eva Winqvist

8. PR& IC S*Summerdays Natasha
130 (3)
SBI n 21
Ägare: Karin & Owe Eriksson

9. GIP & EC SW’01 S*Wildwood’s Thomas O’Malley
180 (5)120 (3)
NFO ns
Ägare: Gittan Erikérs

9. Pr S*Kattbossens Edgar
180 (5) 120 (3)
NFO a 22
Ägare: Eva Ahlström

11. IP S*Tailor Hill’s Breaking the Rules
165 (5) 115 (3)
NFO n 09 22 Ägare: Anneli Andersson

12. IP S*Koketta Kittens Mini Moe
150 (5) 90 (3)
MCO n 23
Ägare: Elin Hoffner

13. Pr S*Ayamara’s Artic Kings
120 (4) 90 (3)
NFO ns 22
Ägare: Milana Kapfält

Semilånghår Avelshane

1. GIC S*Wildwood’s Wrangler
51,1 (3)
NFO n 09 23
Ägare: Susanne Hansson

2. EC S*Dalkullan’s Tazzeman
33,3 (3)
NFO a 09
Ägare: Maja Karlsson

Semilånghår Avelshona

1.IC S*Tassajara’s Dorada
52,2 (3)
NFO f 03
Ägare: Greta Grönberg

2.EC SW’03 S*Sannafjället’s Flinga
35,53 (3)
NFO n 09 24
Ägare: Sylvia Erikérs

Semilånghår Uppfödning

1. S*WILDWOOD’S NFO
46,66 (3)
Ägare: Sylvia Erikérs

2. S*TASSAJARA’S NFO
44,55 (3)
Ägare: Greta Grönberg

Semilånghår Veteran

1. EP & EC S*Grazette’s UFO
210 (3)
SBI n
Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

Semilånghår Senior

1. IP S*Tailor Hill’s Iole
150 (3)
NFO nt 09 24
Ägare: Pia Hårdén

Korthår Vuxen

1. S*Mijara’s Larissa
250 (5) 190 (3)
BUR n
Ägare: Elin Hoffner

2. EC Tarzan
120 (4) 90 (3)
OCI b 24
Ägare: Maria Thörnqvist

Korthår Ungdjur/Junior

1. S*Faries Dancing in the Dark
120 (3)
CRX n 24
Ägare:Annika Wikström

2. S*Poenya’s Rasmus på luffen
90 (3)
CRX a 09 24
Ägare: Sandra Kumlegård

Siam/Oriental Vuxen

1. IC S*Nonimonos Thunder Underground JW
350 (5) 210 (3)
OSH n 24
Ägare: Maria Öhlin

2. EC S*Jackpott’s Chocolate Muffins Myra
295 (5)205 (3)
ORI b
Ägare: Maria Öhlin

3. IC S*Limericks Carpe Diem, JW
290 (5) 190 (3)
SIA n21
Ägare: Maria Öhlin

Siam/Oriental Ungdjur/Junior

1. S*Limericks Carpe Diem, JW
350 (5) 210 (3)
SIA n21
Ägare: Maria Öhlin

1. S*Mockfjärdingens Dazzling Diesel, JW
350 (5) 210 (3)
SIA n
Ägare: Jennie Fillman

3. S*Jackpott´s Once Upan A Time
300 (5) 210 (3)
OSH n 03
Ägare: Elin Hoffner

4. S*Nonimonos Thunder Underground, JW
230 (5) 170 (3)
OSH n 24
Ägare: Maria Öhlin

Siam/Oriental Kastrat

1. GIP S* JaEl von Hara´s Tudor
320 (5) 200 (3)
OSH n
Ägare: Elin Hoffner

2. IC S*Mockfjärdingens Artistic Alice
155 (3)
SIA f
Ägare: Jennie Fillman

Siam/Oriental Senior

1. GIP S* JaEl von Hara´s Tudor
210 (3)
OSH n
Ägare: Elin Hoffner

Huskatt

1. Conelia
300 (5) 200 (3)
HUS ns 09 22
Ägare: Maria Eriksson & Peter Sandell

Årets DÄK-Katt 2005

Långhår Vuxen

GIC IDP*Källtorpet’s Stephan 205 (3)PER ns Ägare: Lena Fritz

Långhår Kastrat

PR & CH IDP*GC Källtorpet’s Sita 190 (3)PER F Ägare: Lena Fritz

Semilånghår Vuxen

1. IC S*Maha Gita’s Unique 210 (3) SBI n Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

2. IC S*Wildwood’s Wrangler 205 (3) NFO n 09 23 Ägare: Susanne Hansson

3. IC S*Dalkullan Tazzeman 190 (3) NFO a 09 Ägare: Maria Karlsson

4. EC SW’03 S*Sannafjället’s Flinga 185 (3) NFO n 09 24 Ägare: Sylvia Erikérs

5. Ch S*Bustassens Atlas 190 (5) 130 (3) NFO n 09 Ägare: Ann-Mari von Zeipel

6. Ch S*Bustassens Ada 130 (3) NFO n 09 22 Ägare: Caroline Johannesson

7. IC S*Wildwood’s Xtra 100 (3) NFO n 09 22 Ägare: Ulrika Andersson

8. S*Vålbrändans Pepsi 85 (3) NFO n 09 Ägare: Ann Mari von Zeipel

Semilånghår Ungdjur/Junior

1. S*Wildwood’s Zlatan 270 (5) 190 (3) NFO a 24 Ägare: Susanne Hansson

2. S*Räserråttans Gunnar 215 (4) 190 (3) NFO n 09 Ägare: Carina Berntsson

3. S*Restless Mosaic 190 (3) NFO a 22 Ägare: Caroline Johannesson

4. S*Wildwood’s Arrack 180 (3) NFO a 03 Ägare: Catharina & Örjan Engebrand

5. S*Ulvborgen’s Karmen 160(3) NFO n 01 21 Ägare: Catharina & Örjan Engebrand

6. Wi’nte Sams Pashima 150 (3) TUA w 62 Ägare: Sandra-Adelina Olofsson

7. S*Kattbossens Elsa 140 (3) NFO d 22 Ägare: Eva Ahlström

8. S*Wildwood’s Alcazar 130 (3) NFO a 03 22 Ägare: Ulrika Andersson

9. S*Kattbossens Edgar 110 (3) NFO a 22 Ägare: Eva Ahlström

 

Semilånghår Kastrat

1. IP & EC S*Grazette’s Ufo 205 (3) SBI n Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

2. IC S*Maha Gita’s Look a Like Fancy 200 (3) SBI n 21 Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

3. PR & EC SW’01 S*Wildwood’s Thomas O’Malley 180 (3) NFO ns Ägare: Gittan Erikérs

4. PR S*Sannafjället’s Guldus 210 (5) 150 (3) NFO nt 09 24 Ägare: Cristin Sandström & Fredrik Persson

4. PR S*Tailor Hil’s Call of the Wild 210 (5) 150 (3) NFO a 09 23 Ägare: Anneli Andersson

4. IP S*Zippycat’s Ingo 210 (5) 150 (3) TUA w 62 Ägare: Sandra-Adelina Olofsson

7. PR S*Tailor Hill’s Breaking the Rules 205 (5) 150 (3) NFO n 09 22 Ägare: Anneli Andersson

Semilånghår Avelshane

1. EC S*Wildwood´s Virus 37,7 (3) NFO ns 09 24 Ägare: Pia Hårdén

Semilånghår Uppfödning

1. S*WILDWOOD’S NFO 47,3 (3) Ägare: Sylvia Erikérs

2. S*TAILOR HILL’S NFO 24,6 (3) Ägare: Pia Hårdén

Semilånghår Veteran

1. IP & EC S*Grazette’s UFO 210 (3) SBI n Ägare: Lisa Karlsson & Ulf Andersson

Semilånghår Senior

6. IP S*Tailor Hill’s Iole 180 (3) NFO nt 09 24 Ägare: Pia Hårdén

Korthår Vuxen

1.    GIC Tarzan 205 (3) OCI b 24 Ägare: Maria Thornqvist

2.    S*Amrafel Singoalla 85 (3) BUR f Ägare: Maria Andersson

Korthår Ungdjur/Junior

1. S*Amrafel Singoalla 150 (3) BUR f Ägare: Maria Andersson

Korthår Kastrat

1. IP & CH S*Popoki’s Brown Felicia 190 (3) BUR n Ägare: Maria Andersson

2. PR & CH Mumindalens Lilla My 125 (3) OCI bs 24 Ägare: Maria Thörnqvist

Korthår Senior

1. IP & CH S*Popoki’s Brown Felicia 210 (3) BUR n Ägare: Maria Andersson

Siam/Oriental Vuxen

1. GIC S*Jackpott’s Chocolate Muffins Myra 205 (3) ORI b Ägare: Maria Öhlin

2. IC S*Mockfjärdingens Artistic Alice 155 (3) SIA f Ägare: Jennie Fillman

Siam/Oriental Ungdjur/Junior

1. S*Nonimonos Thunder Underground JW 210 (3) OSH n 24 Ägare: Maria Öhlin

Huskatt

1. Skorp-Ann 180 (3) HUS f Ägare: Ulrika Jonsson

2. Mysan 90 (3) HUS n 09 Ägare: Ulrika Jonsson